Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Znaleźli niewybuch na Stradomiu. Konieczna była ewakuacja, pocisk zabrali saperzy

Facebook Twitter

Przy ul. Kossaka na Stradomiu w poniedziałkowe (30.01) popołudnie robotnicy podczas pracy przy gazociągu, wykopali niewybuch. Na miejscu pojawiły się służby, aby zabezpieczyć miejsce i ewakuować okolicznych mieszkańców.

Ponad 30 osób musiało opuścić swoje domy:

Sabina Chyra-Giereś: Wczoraj po godz. 14:00 częstochowska policja otrzymała zgłoszenie o niewybuchu o średnicy 10 cm i długości 30 cm, wykopanym na Stradomiu. Skierowani na miejsce policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego podjęli decyzję o przeprowadzeniu ewakuacji mieszkańców z domów znajdujących się w odległości 100 m od znaleziska z uwagi na to, że niewybuch mógł zagrażać bezpieczeństwu tych osób.

Jak mówi rzecznik policji Sabina Chyra-Giereś, akcja na miejscu trwała do godzin wieczornych. Podobne pociski znajdowane na naszym terenie może zneutralizować dopiero specjalna jednostka saperów wzywana każdorazowo z Gliwic. Miejskie służby pomogły za to mieszkańcom dzielnicy:

Sabina Chyra-Giereś: Dyżurny powiadomił Centrum Zarządzania Kryzysowego, które na miejsce skierowało autobus. Mieszkańcy mogli wsiąść i się ogrzać w oczekiwaniu na dalsze ustalenia. Łącznie ewakuowanych zostało 35 osób z 15 domów. Mieszkańcy mogli wrócić do swoich domów po godz. 22:00, po tym gdy na miejsce przyjechała specjalistyczna grupa z Gliwic i zabrała niewybuch

– dodaje rzecznik miejskiej komendy. Znajdowane podczas prac ziemnych niewybuchy pochodzące z II wojny światowej są przewożone przez specjalistyczne jednostki saperów na poligon i tam detonowane.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023