Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zmniejsz prędkość, uważaj na pieszych, jedź zgodnie z przepisami – albo łap się za kieszeń. Wysokie mandaty od stycznia 2022

Facebook Twitter

Od nowego roku zapłacimy więcej za przewinienia drogowe, z automatu po roku nie zniwelują się też naliczone kierowcom punkty karne. Grzywny w wysokości 500 zł wzrosną kilkukrotnie.

To wszystko i więcej w nowych przepisach kodeksu drogowego już po 1 stycznia:

Noga z gazu – mówiąc najprościej. Dbajmy o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego, ale przede wszystkim zadbajmy o nasz portfel i nasze finanse. W obliczu galopujących cen myślę, że warto mieć to na uwadze, że taryfikator wzrasta i to znacząco – aż do 30 tys. musimy liczyć się z możliwością nałożenia na nas mandatu, kiedy dopuścimy się szeregu wykroczeń. Niestety też liczba punktów karnych za jednorazowe wykroczenie, gdzie dotychczas można było wymierzyć tych punktów 10, wzrasta aż do 15 punktów

– wyjaśnia zmiany Łukasz Kowalski częstochowski adwokat. W temacie nowych przepisów kodeksu drogowego warto wiedzieć jak kosztowne może okazać się przekraczanie prędkości czy jazda bez uprawnień. „Zdobyte” punkty karne znikną dopiero po dwóch latach, co powinno dać piratom drogowym do myślenia:

Przy limicie, który zostaje, 24 pkt karnych i 20 pkt dla kierowców, którzy uprawnienia mają zdecydowanie krócej, jest znaczący przy jednorazowym wykroczeniu. Co więcej, nie będziemy mieli możliwości tzw. redukowania tych punktów. Kiedyś można było zwrócić się Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, odbyć specjalny kurs i sobie te punkty zniwelować. Niestety, ustawodawca ten warunek wyłączył, wyłącza go od października 2022 roku, czyli mamy jeszcze czas, by sprawdzić sobie własną kartotekę i do października przyszłego roku te punkty zbić. Później już takiej możliwości nie będzie.

Jak radzi prawnik, trudniejsze będzie dochodzenie swoich praw, jeżeli nie zachowamy czujności i nie będziemy respektować przepisów drogowych. Kary i mandaty mają nam „dać po kieszeni”, dlatego parlamentarzyści zgodnie zagłosowali za ostrzejszym prawem drogowym:

Naprawdę wzmóżmy naszą czujność. Ustawodawca wymienia szereg wykroczeń, które wzrastają, jeśli chodzi o nasze ewentualne płatności – najczęściej piętnowane również przez media, czyli nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, niewłaściwe zachowanie się na przejeździe kolejowym – tutaj ustawodawca nakłada horrendalne mandaty na uczestników ruchu drogowego, tutaj musimy rzeczywiście uważać.

Zmienione przepisy kodeksu drogowego zaczną obowiązywać od nowego roku

– przypominał częstochowski adwokat Łukasz Kowalski.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj