Zmieniamy Częstochowę. Do środy głosowanie w Budżecie Obywatelskim
Mieszkańcy proponują, głosują i wybierają wydarzenia oraz nowe inwestycje w dzielnicach i swoim otoczeniu, często też ważne dla całego miasta. Blisko pół tysiąca pomysłów czeka na głosy w tym roku, do wykorzystania jest też budżet 9,5 mln złotych. Do 14 września znów wybieramy w Budżecie Obywatelskim.

Reporter Radia Jura rozmawiał z Agatą Wierny, koordynatorką Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie.
Agata Wierny: Głosować można tylko na zadanie ogólnomiejskie, ale też na przykład tylko na dzielnicowe, ale zachęcamy do tego, by głosować na jedne oo drugie zadania, ponieważ możemy decydować co ma powstać w dzielnicy i co ma powstać- większa inwestycja- w naszym mieście. Gdyby ktoś miał kłopoty, to jest nasza infolinia, jest telefon komórkowy. Jeśli ktoś się zagubi w tym procesie głosowania, proszę śmiało dzwonić. Pomagamy przejść przez ten proces.
Wybrane zadania wspieramy swoimi 10 punktami w internetowym głosowaniu
– zachęca mieszkańców Częstochowy Agata Wierny. W razie problemów z oddaniem głosu, można skorzystać z infolinii i dopytać urzędników, również jeśli mieszkamy w Częstochowie, a nie jesteśmy zameldowani w mieście na stałe.
Agata Wierny: Osoby, które nie są zameldowane w Częstochowie, ani na pobyt stały, ani na tymczasowy, mogą podejść do naszego punktu na ulicy Śląskiej 3/5 i tam dopiszemy te osoby do bazy mieszkańców, tak by mogły już głosować. Wśród projektów są zadania inwestycyjny, integrujące, związane z ekologią czy zakupy książek, zajęcia sportowe, taneczne…
Udział w głosowaniu na zadania z budżetu obywatelskiego daje realny wpływ na decydowanie o rozwoju miasta, czy zmianie wizerunku dzielnicy. Posłuchaj:
Co roku tematyka proponowanych zadań jest tak szeroka, że każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie. Warto prześledzić propozycje na stronie czestochowa.budzet-obywatelski.eu.
Budżet Obywatelski w Częstochowie
Co trzeba wiedzieć?
- Głosować mogą mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy.
- Każda głosująca osoba ma do rozdysponowania 10 punktów na projekty ogólnomiejskie oraz 10 punktów na projekty dzielnicowe.
- Punkty należy rozdysponować w trakcie jednego głosowania.
- W przypadku projektów o charakterze dzielnicowym, głosujący mogą oddać swój głos na projekty dotyczące dzielnicy, w której mieszkają.
- W ramach każdej puli (ogólnomiejskiej i dzielnicowej) można przyznać 10 punktów jednemu projektowi lub rozdzielić punkty pomiędzy projekty.
- Każda osoba uprawniona do głosowania ma prawo głosować tylko raz.
- Aby prawidłowo oddać głos należy podać swoje dane: imię i nazwisko, 4 ostatnie cyfry numeru PESEL, adres zamieszkania oraz potwierdzić zawarte oświadczenia.
- W celu weryfikacji oddania głosu należy wprowadzić w określone pole numer telefonu komórkowego.
- Przy użyciu jednego numeru telefonu mogą zagłosować 2 osoby, ponieważ na jeden numer telefonu można uzyskać 2 kody – po jednym dla każdej z 2 osób.
- Jeśli nie możesz zagłosować, sprawdź czy wpisałeś/-aś poprawnie wszystkie swoje dane – przede wszystkim, czy nie pomyliłeś/-aś się wpisując 4 ostatnie cyfry numeru PESEL.
- W bazie uprawnionych do głosowania znajdują się osoby zameldowane w Częstochowie na pobyt stały lub czasowy. Jeśli jesteś mieszkańcem/mieszkanką, który/a nie posiada meldunku, a chcesz zagłosować – zgłoś się z dowodem tożsamości do stacjonarnego punktu głosowania przy ul. Śląskiej 3/5 w celu weryfikacji tożsamości i dodania do bazy osób uprawnionych do głosowania. Z tej możliwości można skorzystać wg następującego harmonogramu:
07.09.2022 r. – 7.30 – 15.30,
08.09.2022 r. – 7.30 – 15.30,
09.09.2022 r. – 7.30 – 15.30,
12.09.2022 r. – 7.30 – 15.30,
13.09.2022 r. – 7.30 – 17.00,
14.09.2022 r. – 7.30 – 22.00 - Wsparcie telefoniczne dostępne jest pod nr telefonu 780 031 217 w godz. 8-20.
Jeżeli nie posiadasz numeru PESEL, również przyjdź do stacjonarnego punktu głosowania.
Czytaj także: