StartWiadomość dnia Wiadomości Wideo

Zmiany na rynku pracy, widać je po największych Targach w mieście [WIDEO]

Firmy szukają osób które inwestują w siebie, przechodzą kursy i szkolenia oraz zdobywają nowe umiejętności. Ciągle najbardziej liczy się konkretny fach. Wiedzą o tym przedstawiciele szkół zawodowych…

„Młodzież, która kończy szkołę zawodową, powinna nabyć pewnych umiejętności praktycznych, dlatego ta współpraca z pracodawcami musi być jak największa, jak najlepsza tak, żeby pracodawca nie musiał szkolić po prostu tego pracownika, tylko żeby bezpośrednio przyszedł człowiek, który na czymś się zna. Stąd tez wiele projektów, wiele współpracy. Podpisujemy współpracę z pracodawcami. Stąd też i moje uczestnictwo w tych targach, po to, żeby nawiązać kontakty z nowymi pracodawcami. Przede wszystkim praktyki – staramy się wysyłać, czy to młodzież ze szkoły branżowej, zawodowej na praktyki takie, które odbywają się sukcesywnie w ciągu tygodnia, czy młodzież, która idzie na dłuższe praktyki takie czterotygodniowe..” – mówi Dariusz Rataj, dyrektor Zespołu Szkół im. Prusa w Częstochowie.

O pracę teoretycznie jest łatwiej, ale nadal zdaniem poszukujących zatrudnienia, nie zawsze oczekiwania idą w parze z poziomem wynagrodzeń. Komu najłatwiej odnaleźć się na dzisiejszym lokalnym rynku pracy?

„Jest zdecydowanie łatwiej, liczba zarejestrowanych w urzędzie pracy jest znacznie mniejsza. Jeszcze cztery lata temu było 26 tys., teraz jest niecałe 9 tys. Natomiast rynek jest coraz bardziej wymagający, szuka pracowników z określonymi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym, ale również i takich chętnych do podejmowania pracy, z dużą elastycznością, chęcią do doskonalenia własnych kwalifikacji, ponieważ technologie na rynku pracy się zmieniają i trzeba, jak gdyby dostosowywać też własne oczekiwania i możliwości do potrzeb rynku pracy i potrzeb pracodawców..” – ocenia Grażyna Klamek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kierunki uruchamiane w częstochowskich szkołach zawodowych. Placówki te bazują na ścisłej współpracy z lokalnymi firmami. Tutaj zapewniają uczniom praktyczną naukę zawodu. Na co stawiają pracodawcy?

„Stawiają na umiejętności praktyczne, bo to jest dzisiaj przede wszystkim to, czego oczekują i potrzebuje rynek pracy, dlatego też młodzi, którzy wybierają zawód stają przed takim no trudnym wyborem, co wybrać. Natomiast my staramy się pokazać tę ofertę edukacyjną od tej strony faktycznie praktycznej, w jakich warunkach jest wykonywana praca, jakie są możliwości na rynku pracy i widzimy ta tendencję właśnie taką wzrastającą, jeśli chodzi o zainteresowanie młodzieży wyborem szkół technicznych, wyborem szkół tych, które dają dobry zawód i dobre perspektywy na rynku pracy..” – dodaje Dariusz Humaj, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Częstochowie.

Największe Targi Pracy w mieście zgromadziły w Parku Przemysłowo-Technologicznym w środę (23.05.) ponad 60 wystawców i w sumie kilkuset odwiedzających.

Zostaw komentarz