Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zmiany na lokalnym rynku nieruchomości: Mnóstwo wynajmujących Ukraińców i rosnące ceny

Facebook Twitter

Napływ uchodźców zmienił częstochowski rynek nieruchomości. "Najbardziej da się to zauważyć w sektorze najmu"- mówią nam eksperci rynku mieszkaniowego. Dostępność mieszkań do wynajęcia stale spada, potrzeby są bardzo duże, a stawki coraz bardziej rosną.

Reporter Radia Jura rozmawiał z Łukaszem Żabickim, to ekspert ds. nieruchomości w Częstochowie.

Łukasz Żabicki: Ludzie zza wschodniej granicy wynajęli dużą cześć mieszkań, która jest na rynku. Zostały nieliczne oferty, w większości droższe, luksusowe. Nie ma mieszkań do wynajęcia, a te, które są w normalnych cenach, schodzą od ręki (…).

Jak aktualnie wyglądają ceny wynajmu mieszkań? Zbliżają się do stawek w dużo większych miastach.

Łukasz Żabicki: W ostatnich 2, 3 miesiącach ceny najmu wzrosły, to w granicach 10- 15 %, w szczególności chodzi o mieszkania 1-2 pokojowe. Jeszcze w styczniu wynajem kawalerki kosztował w Częstochowie w granicach 1000- 1100 złotych plus czynsz, plus media. Teraz to 1300 złotych plus media, to dzielnice Północ, Tysiąclecie, Ostatni Grosz.

W związku z napływem obywateli Ukrainy, coraz częściej w Częstochowie pojawiają się oferty najmu mieszkań na doby. W gorszej sytuacji stawia to studentów, którzy po pandemii wrócili stacjonarnie na zajęcia i też poszukują stałego lokum. Ceny są coraz wyższe dla kawalerek, oczywiście więcej zapłacimy za wynajem mieszkań o większej powierzchni czy lepszym standardzie.

Łukasz Żabicki: Cena większego metrażu, zależy od wykończenia, jeśli one były w granicach 1300 złotych, plus czynsz, plus media, to dziś to jest 1500- 1600 złotych. W pierwszej kolejności dla obywateli Ukrainy schodzą te tańsze mieszkania, oni mają mniejsze oczekiwania co do wykończenia wnętrza. Takich mieszkań w ogóle nie ma na rynku.

Zainteresowanie wynajmem znacząco wzrosło. Kompletnie odwrotna sytuacja jest w przypadku sprzedaży nieruchomości, powiedział nam Łukasz Żabicki z częstochowskiego biura nieruchomości.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022