Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zmarł urodzony w Częstochowie Zygmunt Rolat, wieloletni działacz na rzecz kultury i dialogu polsko-żydowskiego

Facebook Twitter

Muzeum POLIN poinformowało o śmierci Zygmunta Rolata, mecenasa kultury, filantropa, nowojorczyka żydowskiego pochodzenia, który miał bliskie i wieloletnie związki z Częstochową.

fot.www.polin.pl

Zmarł urodzony w Częstochowie Zygmunt Rolat

Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Częstochowy w 2012 roku, został też pierwszym laureatem nagrody im. Bronisława Hubermana. Był jednym z najważniejszych darczyńców warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich. Wspomina go fotograf Marcin Szpądrowski:

Marcin Szpądrowski: Znałem pana Zygmunta i jestem z tego bardzo dumny, że mogłem zobaczyć, jak wspaniałym wielkim człowiekiem był, ale i też fotografować i podobały mu się moje zdjęcia…

Zmarły w wieku 93 lat Zygmunt Rolat wspierał i promował badania dotyczące historii naszego miasta. Dzięki niemu powstał m.in. Pomnik Pamięci Żydów Częstochowian oraz Muzeum Żydów Częstochowian. Nasz rozmówca miał okazję robić mu zdjęcia przez wiele lat, nie tylko w Częstochowie:

Udało mi się uchwycić wyraz twarzy pana Zygmunta, który wspominał te trudne czasy, w jego oczach pojawiała się łza. Ja czułem wielką potrzebę, żeby dokumentować to, co pan Zygmunt. Zapamiętałem go jako bardzo skromnego, ciepłego człowieka, ale wiedzącego, czego chce i walczącego o to.

Dodaje częstochowski fotograf Marcin Szpądrowski, który szczególnie ceni portret zmarłego Zygmunta Rolata, który wykonał w 2013 roku. Posłużył jako tytułowe zdjęcie na profilu w amerykańskiej Wikipedii.

Zygmunt Rolat

Zygmunt Rolat urodził się w Częstochowie w 1930 roku, u nas spędził swoje dzieciństwo. W czasie okupacji trafił do miejscowego getta, a po jego likwidacji do obozu pracy. Przez hitlerowców stracił rodzinę, potem wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Był przewodniczącym Światowego Związku Żydów Częstochowian. W 2012 roku odbierał w Częstochowie honorowe obywatelstwo naszego miasta:

W dowód tej całej jego działalności, w dowód zasług został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Częstochowy.

To jest bardzo ważne dla mnie, bardzo ważne dla mojej rodziny, dlatego że jestem teraz związany z człowiekiem, który chyba jest największy bohaterem dla mnie, a to nasz polski papież.

Zygmunt Rolat większość swojego życia spędził poza Częstochową, chociaż tu się urodził i wszędzie tam, gdzie przebywał, czy to w Stanach Zjednoczonych, czy w różnych krajach świat, dobrze mówi na temat Częstochowy.

Mówili Zygmunt Rolat i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj