Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Źle znosisz kwarantannę i izolację? W Częstochowie działa darmowe wsparcie psychologiczne

Facebook Twitter

Rząd szykuje się do powolnego "odmrażania" gospodarki i znoszenia wprowadzonych restrykcji. Prawdopodobnie w czwartek (16.04) poznamy szczegóły. Nieoficjalnie wiadomo, że dłużej poczekamy na otwarcie sklepów w galeriach handlowych czy zakładów fryzjerskich.

Póki co jednak zostajemy w domach. Nadal potrzebna jest pomoc nie tylko przy dostarczeniu leków czy artykułów spożywczych. Potrzebne jest też wsparcie psychologiczne – darmowe porady dla mieszkańców Częstochowy i regionu oferuje psycholog Augustyn Patyk:

Widzimy co się dzieje, bo ten lęk w części społeczeństwa jest wyższy i są osoby, które potrzebują takiej pomocy. Rzeczywiście dzwonią i rozmowy zmierzają gdzieś tam w kierunku takiego uspokojenia, ale czasami jest to też zwykła pogawędka, która niesie ze sobą jakiś pokład psychologiczny.

730 124 249 – to numer telefonu. Jak mówi psycholog Augustyn Patyk: to pomoc i wsparcie nie tylko dla lekarzy czy pielęgniarek. Szerząca się pandemia wywołuje wśród ludzi lęk i niepokój. Osobom starszym z kolei doskwiera zwłaszcza samotność…

Brak tego kontaktu, kwarantanna, odcięcie od bliskich. W wielu przypadkach są to też osoby starsze lub schorowane, które nie otrzymują pomocy od bliskich takiej jak mogliby się spodziewać i to też powoduje w nich jakieś cierpienie, stan dyskomfortu psychologicznego (…). Najczęściej jest to lęk przed tym co będzie dalej czy lęk co będzie dalej.

Jak zatem przetrwać domową izolację?

Oczywiście czytanie książek, czyli odwracanie uwagi od tego problemu jest jedną z takich metod radzenia sobie – chociaż to też jest za dużo powiedziane – bo musimy też wiedzieć czego boimy się najbardziej. Jak już zidentyfikujemy, co jest naszą największą obawą, wówczas dopiero możemy konfrontować się z tym naszym strachem.

– dodaje Augustyn Patyk. Specjalista pracuje na co dzień m.in w hospicjum przy ul. Krakowskiej w Częstochowie. Przekażcie informację o darmowych poradach psychologicznych – warto zapisać sobie ten numer. Pomysłodawcą inicjatywy jest Sztab Łączności i Ratownictwa Rescue Team.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023