Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zimowa sesja na uczelniach w trybie online

Facebook Twitter

Życie studenckie praktycznie umarło. W dobie pandemii, nauczanie prowadzone jest hybrydowo, albo zupełnie zdalnie. Z tego powodu też znaczna część studentów, zrezygnowała z wynajmu mieszkań i wróciła do swoich rodzinnych domów. Nie czynne są restauracje, puby, opustoszały dyskoteki.

O studiowaniu w dobie pandemii rozmawiamy z Damianem Banasiakiem przewodniczącym uczelnianej rady samorządu studenckiego w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie:

Nie będę ukrywał, że życie studenckie w obecnych czasach jest bardzo ciężkie, szczególnie to życie towarzyskie. Wcześniej studenci się mogli spotkać na jakichś dodatkowych zajęciach, na jakichś dodatkowych zainteresowaniach, wymieniać się doświadczeniami, czy po prostu pójść na spacer, porozmawiać. Teraz w obecnych czasach na uczelni nikt się ze sobą nie spotyka, bo mamy praktycznie wszystkie przedmioty zdalnie. Są to ciężkie czasy, jeżeli chodzi o relacje ze studentami.

Zajęcia prowadzone są zdalnie z wykorzystaniem platform internetowych, dodaje Damian Banasiak student UJD.

W tej chwili tak, kształcenie jest zdalne, hybrydowe. Jest wykorzystywana platforma e-nauka wraz z stosowanym w nim komunikatorem do przeprowadzenia wideokonferencji. Są jeszcze inne możliwości do wykorzystania jak Microsoft Teams. Praktycznie takie przedmioty, z których są wykłady to wszystko jest zdalnie prowadzone. Jest możliwość laboratoriów, które wymagają spotkania się twarzą w twarz z wykładowcą. Głównie jest to nauczanie zdalne. 

Na uczelni rozpoczyna się właśnie sesja egzaminacyjna:

W dobie koronawirusa, nie ukrywajmy, jest specyficzna, ponieważ dawniej każdy student był przyzwyczajony, że musiał przyjść na egzamin – odpowiadać ustnie czy pisemnie a teraz musimy się skupić na zaliczaniu zdalnym, czyli albo odpowiadamy przed kamerą lub po prostu w czasie lekcji zdalnej piszemy tekst. Jest całkiem inaczej niż było.

Samorząd Studencki, życzy studentom UJD oczywiście zdanej sesji i szybkiego powrotu do czasów z przed pandemii. Wszyscy po cichu liczą, że w tym roku uda się zorganizować częstochowskie juwenalia…

Drodzy Studenci, jako samorząd chcielibyśmy życzyć wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, samych dobrych ocen podczas tej trudnej i ciężkiej zimowej sesji, która w dobie pandemii wygląda inaczej niż do tej porty, także życzymy samych najlepszych ocen i wszystkiego dobrego.

W tych ciężkich czasach cały czas liczymy, że uda nam się wrócić do naszych rozrywkowych części studiów. DO tej pory organizowaliśmy różne wydarzenia kulturalne, czy to Juwenalia, które się cieszyły bardzo dużą popularnością w ostatnich dwóch latach. Cały czas po cichu liczymy, że uda się zorganizować te najbliższe Juwenalia, ale zobaczymy jak to wszystko się potoczy. My bardzo na to liczymy, że spotkamy się niebawem na wydarzeniach kulturalnych i wspólnie będziemy mogli porozmawiać i cieszyć się tym studiowaniem.

Z Damianem Banasiakiem rozmawiała Katarzyna Fica.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj