Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zima trzyma, ale małych przedsiębiorców za kieszeń, oceniają specjaliści z rynku

Facebook Twitter

Droga zima i rosnące koszty działalności sprawiają, że przełom 2022 i 2023 roku jest szczególnie dla firm ogromnym wyzwaniem. Informują o tym mali i średni przedsiębiorcy również w naszym subregionie północnym.

fot. Pixabay

Niektóre branże, jak budownictwo są szczególnie narażone na zmiany rynkowe. Jak wynika z badań finansistów, już co drugi przedsiębiorca spodziewa się mniejszych zamówień ze strony klientów, a co trzeci opóźnień w płatnościach.

Emanuel Nowak: Warto sobie uświadomić, że zmiany w zwyczajach zakupowych przedsiębiorców to nie tylko ich osobista decyzja, ale zjawisko o znaczeniu gospodarczym. Ograniczenie kosztów i mniejsza aktywność inwestycyjna jednych podmiotów na rynku, to automatycznie słabsze wyniki sprzedażowe innych firm. Pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorców, w konsekwencji likwidacja biznesów i niespłacone długi.

W ubiegłym roku był to dla lokalnych firm już spory problem, początek tego roku może pogłębiać niekorzystną sytuację na rynku. Jak temu przeciwdziałać? Pytamy eksperta Emanuela Nowaka z firmy NFG:

Emanuel Nowak: W 2022 roku takich upadłości i restrukturyzacji w biznesie było w Polsce 2730. Dziś wzrost cen powoduje, że przedsiębiorcy wstrzymują się z zakupami i dlatego sprzedawca, który chce zwiększyć sprzedaż w kryzysie i zatrzymać klientów, zamiast podnosić ceny, powinien proponować możliwość zakupów na raty, tym bardziej, że 18% przedsiębiorców biorących udział w naszych badaniach zamierza w najbliższym czasie szukać elastycznych form płatności

– radził właścicielom firm z Częstochowy i regionu, ekspert rynku małych i średnich przedsiębiorstw – Emanuel Nowak. Dodajmy, że według prowadzonych badań ankietowych wśród przedsiębiorców, już co ósmy właściciel małej bądź średniej firmy liczy się z brakiem zapłaty.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2023