Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zima to wzmożony czas pracy strażaków

Facebook Twitter

Niestety w tegorocznych statystykach już odnotowali kilkanaście pożarów wynikających bezpośrednio z dogrzewania domów.

Zawodziły zwykle używane przez nas urządzenia.

Kamil Dzwonnik: W okresie jesienno-zimowym to właśnie tego typu liczba pożarów zaczyna szczególnie wzrastać. Nasze doświadczenie pokazuje, że niestety nie wszyscy przygotowują się właściwie do zimy. Wiele zdarzeń spowodowanych jest wadami, lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych – a praktycznie każdego z nich można było uniknąć. Przypominam o zaproszeniu do naszego domu kominiarza, który dokona wyczyszczenia przewodów dymowych i wentylacyjnych, oraz zwróci uwagę na ich stan techniczny. Warto wezwać też serwisanta piecyków aby dokonał ich przeglądu. Zachęcam jednocześnie do zabezpieczenia naszych domów czujkami wykrywającymi tlenek węgla i dym.

W pędzie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia niestety dochodzi do wielu zdarzeń spowodowanych nierozwagą. Aby nadchodzące Święta były bezpieczne, należy przestrzegać kilku zasad.

Kamil Dzwonnik: Przygotowując świąteczne potrawy nie pozostawiać ich bez nadzoru na włączonym gazie czy też kuchence elektrycznej. Warto też zwrócić uwagę na świece w naszych domach. Płomień świecy może spowodować pożar dlatego nie powinniśmy ustawiać ich np. na parapetach. Wystarczy niewielki powiew wiatru aby zapaliła się firana czy zasłona. Powinniśmy pamiętać, że świeca może być zapalona tylko wtedy gdy jesteśmy w domu. Zwróćmy też uwagę na miejsce ustawienia choinki. Pamiętajmy aby stała w bezpiecznej odległości od kominków, pieców, grzejników, czy innych źródeł ognia. Przypominam również, że udając np. na Pasterkę, aby wyłączyć świąteczną iluminację i inne urządzenia elektryczne.

– ostrzegał rzecznik miejskiej komendy straży pożarnej Kamil Dzwonnik.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj