Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zimą podglądamy przyrodę – trwa okres godowy bielików. Można je obserwować w regionie

Facebook Twitter

Zimą podglądajmy przyrodę. Przełom stycznia i lutego to początek godów króla przestworzy - bielika. Liczebność podopiecznego leśników w naszym regionie cały czas rośnie. Bielika obserwować możemy w zimie m.in. na terenie Nadleśnictwa Lubliniec.

fot. Pixabay

Spośród strefowych gatunków obecność tych ptaków stwierdzono też we wschodniej części naszego województwa. Kiedyś rzadki, teraz od kilkudziesięciu lat znacząco zwiększył swoją liczebność, zauważają przyrodnicy:

Bielik wbrew dość powszechnie panującej opinii to nie orzeł, tylko największy polski ptak z rodziny jastrzębiowatych. Przygotowania bielików do kolejnego sezonu lęgowego trwają w zasadzie całą zimę. Ptaki te dokładają gałęzie do swoich gniazd oraz przystępują do bardzo widowiskowych toków w powietrzu, a po udanych tokach samica składa do gniazda jaja, również dość wcześnie – w lutym lub w marcu.

To czas zimowych godów

– mówi Łukasz Zych z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Przy odrobinie szczęścia, podczas zimowych wycieczek na Jurę, może nam się udać zaobserwować te wyjątkowe ptaki. Bieliki szczególnie chętnie gniazdują w sosnowych lasach.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj