Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zimą lodowisko, a latem rolkowisko: Pomysł na lepsze wykorzystanie lodowiska miejskiego wraca

Facebook Twitter

W Częstochowie zadaszone lodowisko przy Boya-Żeleńskiego zakończyło swój zimowy sezon. Teraz czy będzie wykorzystane do połowy listopada? Miłośnicy aktywności sportowej od kilku lat zabiegają, aby zimowe lodowisko, latem zamieniło się w rolkowisko, albo we wrotkarnię dla dzieci i młodzieży.

fot. Facebook: Zimą Lodowisko, Latem Rolkowisko

Dzięki temu przebudowany miejski obiekt mógłby być multisportowy i całoroczny.

Błażej Kępka: Obiekt w Częstochowie to jest fenomen na skalę Polski. Pomysł zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Zimą lodowisko, latem rolkowisko. Fajnie, żebyśmy się tam mogli spotykać na tym obiekcie przez cały rok. Mieszkańcy często generalnie niechętnie głosują w tym budżecie obywatelskim – takie mam wrażenie. My cały czas promujemy ten pomysł. Cały czas promujemy sport, cały czas chcemy promować to, żeby dzieciaki wyszły z domów i miały jakąś aktywność

– ocenia Błażej Kępka z klubu Kruki Częstochowa.

Taki pomysł zgłoszono już w Budżecie Obywatelskim, zajął jednak raz 6. a raz 7. miejsce. To za mało, aby został zrealizowany. Koszt to nawet ok. 1 mln złotych, ale warto, aby należycie wykorzystać bezpieczny i zadaszony obiekt sportowy:

Błażej Kępka: Rozmowy prowadzimy, wsparcie miasta jest. Natomiast z drugiej strony wiemy, że ograniczają wszystko finanse. To jest ta decyzja. Nam jest bardzo ciężko na to wpłynąć. To jest inwestycja miejska i miasto musi wyrazić na to zgodę. Rozmawiamy, dyskutujemy i tłumaczymy, jak to powinno wyglądać. Ten dach i ta przebudowa, która miała miejsce pięć lat temu w Częstochowie to była świetna inwestycja. Przed tą inwestycją tak naprawdę 1/3 sezonu zimowego to lodowisko było nieczynne. Albo padał deszcz, albo padał śnieg, albo słońce roztapiało taflę. W tej chwili mówimy o tym, że mamy 100% otwartego lodowiska.

Błażej Kępka

Przez kilka zimowych miesięcy lodowisko odwiedza wielu łyżwiarzy z miasta i okolic. W ostatnich latach średnio na lodowisko sprzedawane jest ok. 60 tys. biletów. Wiosną i w lecie łyżwy można by zamienić na rolki czy wrotki.

fot. Facebook: Zimą Lodowisko, Latem Rolkowisko

Pomysłodawcy wierzą, że zainteresowanie byłoby nie mniejsze.

Radio Jura: Zasadniczo lwia część roku to jest jeszcze ten czas, kiedy można go po prostu spożytkować inaczej.

Błażej Kępka: Tak możemy spożytkować, bo tak naprawdę ten obiekt mógłby funkcjonować chociaż te 10 miesięcy w roku. Czekamy do połowy listopada aż lodowisko będzie funkcjonowało. Natomiast w tej chwili można byłoby to wykorzystać na jazdę na rolkach. My mieszkańcy Częstochowy wszyscy znamy ten obiekt. Centrum miasta – szkoda, żeby on był niewykorzystany w sezonie letnim. Chcemy jeździć, chcemy się ruszać. Bardzo duża frekwencja na lodowisku w Częstochowie. Wiele dzieciaków czy rodziców tych dzieci nie do końca chcą wyjeżdżać na rolkach na ulice, nie do końca jest gdzie jeździć na tych rolkach. Tam jest bezpieczny obiekt

– argumentował w Radiu Jura Błażej Kępka, z którym rozmawiał Mariusz Osyra. O potrzebnej modernizacji miejskiego Lodowiska przy ul. Boya Żeleńskiego w Częstochowie przeczytacie też na specjalnym profilu fb: Zimą Lodowisko, Latem Rolkowisko.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023