Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zielona ściana na Urzędzie Miasta z bluszczem i miejscami dla jerzyków. Czy będzie ich więcej?

Facebook Twitter

Częstochowa ma pierwszą miejską zieloną ścianę, ekologicznie pomagającą nam uzyskać efekt lepszej jakości powietrza. Pojawiła się na bocznej elewacji głównego budynku Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej i zdobią ją dwa gatunki roślin. To bluszcz pospolity oraz winobluszcz pięcioklapkowy.

fot. czestochowa.pl

Pnącza mają pozwolić zachować ciekawą kompozycję kolorystyczną, atrakcyjną przez cały rok:

Poważnie myśleliśmy o zielonej ścianie w Częstochowie, szukaliśmy miejsca. Jest to fajne miejsce, bo ściana ma około 15 m wysokości, jest nasłoneczniona, popołudniu wchodzi lekko w cień. Wykorzystaliśmy ją, wsadziliśmy tam kilkadziesiąt roślin. Zakładając, że rośliny przyrastają w ciągu roku od 1 do 3 metrów, to będziemy dokładać kolejne szczeble tej siatki tak, by roślina mogła dojść pod sam dach

– tłumaczy Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Czy miejska spółka planuje podobne instalacje na budynkach pozostałych instytucji publicznych?

Nie, takich pomysłów jeszcze nie mamy. Pierwszy pomysł był na to, żeby to zrobić w dobrym miejscu, pokazać i zachęcić też inne instytucje. Być może ktoś się do nas zgłosi, być ktoś prywatnie będzie chciał taką ścianę wykonać. Po swojej stronie zyskujemy zieloną oazę, która gromadzi pyłki, minimalnie obniża temperaturę otoczenia.

Łukasz Kot namawia również prywatne osoby do instalacji zieleni na ścianach budynków, korzyści jest bowiem całkiem sporo. Miejska ściana z zielenią w magistracie ma też być ostoją dla jerzyków, które pozwalają nam walczyć w mieście z komarami:

Te ptaki będą mogły korzystać z tych owoców, które się narodzą na winobluszczu i będą mogły nimi się karmić, w związku z czym mamy mały obieg ekologiczny, właściwie cykl ekologiczny – wodę zamieniamy w rośliny, rośliny dają pokarm dla ptaków. Gdy się okaże, że tej wody jest za mało, to myślimy o tym, by wykorzystać wodę deszczową, żeby tę instalację podlewać na bieżąco

– o właściwościach ekologicznych zielonej ściany w mieście mówił Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024