Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zielona petycja do prezydenta miasta. Częstochowa potrzebuje „biura ogrodnika miejskiego”

Facebook Twitter

Zielona petycja trafiła do władz miasta. "Ekologia musi mieć w tak dużym mieście jak Częstochowa właściwe ramy" - argumentuje Piotr Strach zaangażowany w obronę przyrody czy właściwą opiekę nad drzewostanem.

Zielona petycja

Zielona petycja do prezydenta miasta

W piśmie proponuje m.in. powołanie funkcji ogrodnika miejskiego:

Piotr Strach: Petycja dotyczy w ogóle zieleni miejskiej, czyli jest to petycja dotyczące zarówno takich organizacyjnych tematów, jak np. powołanie ogrodnika miejskiego, który mógłby się rzeczywiście zająć wyłącznie tematem zieleni, a nie tak jak to jest teraz, kiedy CUK zajmuje się placami zabaw, koszami na śmieci, inwestycjami czy np. Wydział Ochrony Środowiska, który został bardzo okrojony, jeśli chodzi o kompetencje. Zielony Budżet Obywatelski, czyli zarezerwowanie puli na inwestycje zielone. Prosimy także i wnioskujemy w petycji do prezydenta o to, aby zarezerwować 1% wartości budżetu na zieleń miejską. Niewielka kwota w stosunku do tak dużego miasta i tworzyć w końcu standardy traktowania zieleni miejskiej.

Autorzy petycji chcą stałego finansowania nasadzeń, dbałości o istniejącą w mieście zieleń i odpowiedzialną politykę zagospodarowania pod tym kątem wokół naszych ulic:

Piotr Strach: Zarówno jeśli chodzi o nasadzenia, pielęgnację, podcinanie, inwestycje przy zieleni miejskiej, gdy budujemy drogę. W tym momencie drzewa bardzo często są niszczone, są wycinane. Uszkadzana jest ta struktura korzeniowa, a potem to drzewo za rok, dwa usycha. Tak naprawdę jeśli chodzi o fachowców miasto powinny mieć dendrologa, powinno mieć biuro ogrodnika miejskiego, który by pilnował tych drzew, tak aby po pierwsze cieszyły nas, a po drugie też nie zagrażały bezpieczeństwu pieszych czy kierowców przy parkingach czy przy placach zabaw. Pierwszy podstawowy punkt to jest zarezerwowanie pieniędzy na to, aby dbać o zieleń miejską, aby to w końcu było profesjonalnie. Oczywiście to jest program na lata, ale od czegoś trzeba zacząć

– mówił o skierowanej do samorządu „zielonej petycji” – Piotr Strach.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023