Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych przy ul. Krótkiej pilnie potrzebuje windy

Facebook Twitter

O tym już informowaliśmy, ale mimo zapowiedzi miasta, nie udało się jej wybudować do końca ubiegłego roku. Niestety pierwszy przetarg na wykonawcę inwestycji trzeba było unieważnić, bo firmy chciały zbyt dużych pieniędzy.

Życie uczniów w szkole na co dzień nie jest łatwe:

Radio Jura: Jak radzicie sobie na co dzień? Niektórzy uczniowie mają problemy z poruszaniem się mogą liczyć na Waszą pomoc?
Oczywiście tak, pomagamy jak możemy, np. pomagamy przynosić wózek z miejsca na miejsce.

Nie raz tak samo pomagam nosić, coś przynieść.

Winda jest konieczna. Osoby, które mają sprawne nogi wchodzą bez problemu, chociaż jest to trochę męczące, bo są tutaj trzy piętra, natomiast warto aby powstała przede wszystkim dla osoby na wózku.

– powiedzieli naszemu reporterowi uczniowie szkoły. To niezbędne usprawnienie działalności placówki i dla funkcjonowania niepełnosprawnych uczniów w dużym budynku:

Szkoła ma 60-letnią tradycję, w obecnym budynku znajdujemy już 50 lat.
Radio Jura: Uczniowie i nauczyciele pomagają sobie nawzajem, pokonać odległości między piętrami?
Tak. Tutaj wszyscy są zaangażowani. Jeśli jest potrzeba wniesienia wózka, to zarówno panowie z obsługi jak i nauczyciele ten wózek wnoszą. Uczniowie pomagają odnieść kurtkę do szatni, czy wnieść plecak z książkami. Nie ma żadnego problemu, ale oczywiście winda byłaby dużym ułatwieniem w pokonywaniu wszystkich pięter.

Mariusz Osyra pytał dyr. Zespołu Szkół im. Grzegorzewskiej – Dorotę Markowską. Cała społeczność szkoły pomaga sobie nawzajem, np. w przemieszczaniu się niesprawnych uczniów między pracowniami na najniższym poziomie, a salami na górnych piętrach szkoły.

Niektórych pracowni nie da się przenosić. Na posiłek trzeba iść na świetlicę, która jest na poziomie 0. Na poziomie -1 są warsztaty, na którym uczniowie mają pracownie technologiczne, a pracownia komputerowa znajduje się na drugim piętrze. Na trzecim znowu mają głównie zajęcia uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy, gdzie mamy uczniów z czterokończynowym porażeniem, którzy czasem kilkanaście minut schodzą na posiłek (…). Winda jest niezbędna.

– ocenia Andrzej Żyto, nauczyciel i kierownik kształcenia technicznego w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych. W tej sprawie magistrat rozpisał już drugie postępowanie. Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg, winda powstanie do końca października tego roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj