Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Żeńskie imię dla chłopca? Niedługo będzie to możliwe

Facebook Twitter

Imię dla dziecka nie będzie musiało już jasno definiować płci. Dziś tak jest. Takie postanowienia mają wejść w życie już od 2015 roku. Złagodzenie obowiązujących przepisów ma ułatwić życie obcokrajowcom, którzy rejestrują narodziny dzieci także i u nas.

Żeńskie imię dla chłopca, a męskie lub uniwersalne dla dziewczynki? Takie złagodzenie rygorów przepisów o aktach stanu cywilnego ma wejść w życie od 2015 roku. Bardziej elastyczne przepisy mają ułatwić życie mieszkańcom, którzy mają dzieci z obcokrajowcami lub które przyszły na świat poza granicami kraju. Urzędnicy Stanu Cywilnego przyznają, że sytuacje związane z rejestracją egzotycznych imion pojawiają się i w Częstochowie:

Z zasady ta zmiana, która nie będzie wskazywała na płeć – jej celem jest ułatwienie transkrypcji zagranicznych aktów urodzeń dzieci, gdzie imię zostało nadane za granicą i niekoniecznie ono spełnia tą zasadę, niekoniecznie pozwala na odróżnienie płci. Myślę, że praktyka kierowników urzędu stanu cywilnego będzie inna, być może odmówią nadania imienia.

Informuje Rafał Bednarz, kierownik USC w Częstochowie. Także i teraz w przypadku obowiązujących przepisów, to od kierownika urzędu zależy czy zgodzi się na rejestrację imienia wybranego dla dziecka przez rodziców. W częstochowskim Urzędzie Stanu Cywilnego, dziwne i egzotycznie imiona pojawiają się sporadycznie w składanych wnioskach…

Najczęściej są to dzieci rodzone przez Polaków, bądź z mieszanych małżeństw. Muszą wyrażać płeć chłopca czy dziewczynki. Słownik imion jest cały czas otwarty, cały czas pojawiają się nowe imiona.

Informuje Małgorzata Ładniak, zastępca kierownika USC w Częstochowie. Proponowane przepisy mają ułatwić życie obcokrajowcom, ale mogą powodować inne komplikacje.

Jeśli rodzice chcą nadać dziecku imię zdrobniałe, nie odróżniające płci, kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić. Nowelizacja przepisów zakłada jednak rezygnację z zakazu nadawania imion, które nie odróżniałyby płci. W praktyce będzie to oznaczało, że dziecku można nadać dowolne imię. Nadal jednak utrzymany będzie zakaz nadania dziecku imienia obraźliwego czy też ośmieszającego.

Mówił Rafał Bednarz, kierownik częstochowskiego Urzędu Stanu Cywilnego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj