Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Żeglarskie półkolonie organizowane w Częstochowie docenione!

Facebook Twitter

Wakacyjne półkolonie w Parku Lisiniec – jedna z propozycji ,,Lata w mieście” – otrzymały I nagrodę w konkursie Polskiego Związku Żeglarskiego. Projekt został nagrodzony w kategorii ,,Impreza Roku”.

Zajęcia współorganizował m.in. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy samorządowym dofinansowaniu. Ważne, że letnie zajęcia miały walor edukacyjny:

W przypadku dzieci, wszystkie zajęcia są prowadzone za pomocą środków asekuracyjnych, czyli kapoków. Umiejętność pływania jest wskazana dla komfortu rodziców i dzieciaków. Pływamy na łódkach, oczywiście jednym z elementów szkoleń które tu prowadzimy jest nauka bezpiecznego wypoczynku nad wodą i zasad z bezpiecznego korzystania ze sprzętu pływającego, żeby wiedziała jak się zachować, co w takim przypadku zrobić. Nawet jeśli nie zaszczepią sobie tego żeglarstwa, to później wypożyczą gdzieś rower wodny, kajak, sprzęt się wywróci, wtedy wiedzą że to nic strasznego. Uczmy tego wypoczynku i dużo zabawy.

– mówił nam Jarosław Cieślak, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Morka. Organizowany przez PZŻ Konkurs ,,Błękitny Spinaker” ma m.in. popularyzować żeglarstwo turystyczne i rekreacyjne, zwłaszcza pomysły adresowane do dzieci i młodzieży. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach. Częstochowa ma na tym polu długie tradycje…

Częstochowa jest centrum sportów wodnych od lat, bo od lat 50-tych wychowało się u nas dużo żeglarzy, którzy startują w regatach i startowali w Mistrzostwach Świata, byli Mistrzami Polski i byli tacy, co opłynęli Horn. Tradycje są długie. Natomiast jesteśmy ubodzy w akweny. Tutaj nic nie poradzimy. Nie możemy się porównać z Olsztynem, który ma siedem jezior w centrum miasta. Szczepimy dzieci tą miłością do żeglarstwa. Tym dzieciom, którym się to podoba, zabieramy je na „częstochowskie morze”, do Poraja, tam zaczynają pływać. Tam uczymy ich w pewnym sensie „pełnomorskiego” żeglarstwa.

– mówi Jarosław Cieślak z UKS Morka. Ostatnia edycja ,,Lata pod żaglami”, pozwoliła na zorganizowanie 5-dniowych turnusów dla ponad 320 uczniów. Wręczenie nagród Polskiego Związku Żeglarskiego już 13 marca w Warszawie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj