Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zdolna młodzież z Lublińca stworzyła aplikację służącą ekologii

Facebook Twitter

Projekt Zwolnieni z Teorii wdrożony w szkole w Lublińcu zainspirował pomysłową młodzież zainteresowaną ekologią i informatyką.

Uczniowie we czwórkę stworzyli przydatną aplikację, która może przyczynić się do ochrony nas przed smogiem.

Sprawdziliśmy mapę Polski. Zauważyliśmy, że dużo białych plam. Chociaż w dużych miejscowościach jest dużo czynników smogu i tam można sobie sprawdzić stan powietrza, z kolei te małe miejscowości, a szczególnie wsie, np. w Lublińcu jest sześć czujników, a dookoła brakuje takich informacji. Aby walczyć z jakiś problem no to najpierw trzeba go poznać. Wpadliśmy na taki pomysł, by zrobić nasz budżetowy czujnik, aplikację, mapę, stronę, gdzie będzie można sprawdzić poziom smogu w okolicy. Nie będziemy ograniczać tylko do smogu, bo zanieczyszczeń jest więcej, nie tylko w powietrzu. Nazwaliśmy się „EcoData” i pod tym szyldem zaczęliśmy działać.

– mówi Piotr Stępień. EcoData to projekt społeczny, który ma na celu podnieść wiedzę społeczeństwa o smogu i zagrożeniach z nim związanych. Pomoże też zebrać dane o stanie powietrza w całej Polsce. Pozwoli wreszcie korzystającym z serwisu być bardziej eko…

Uczymy się informatyki od 4 lat. Wpadliśmy na pomysł, aby wykorzystać nasze techniczne umiejętności i padł pomysł na aplikację, ponieważ każdy ma przy sobie telefon, zawsze chcemy mieć informację obok siebie. To jest po prostu wygodne. W aplikacji zawrzemy oczywiście informacje o smogu, porady jak być bardziej ekologicznym. Chcemy, żeby każdy zauważył, że nawet zmiana podstawowych nawyków na co dzień bardzo dużo zmienia dla naszej planety i dla ekologii.

Aplikacja została nazwana „Earthy” i fajną rzeczą, która odróżnia tą aplikację od tych, które już są na rynku, będą funkcje społecznościowe. Będzie można zaprosić znajomych do tej aplikacji i zbierać punkty za różne aktywności, które będzie się w aplikacja wykonywać.

– informują o pomyśle Adam Kaczmarzyk i Piotr Stępień. Za cały projekt odpowiada czwórka przyjaciół z jednej klasy, którzy zauważają poważny problem smogu w Polsce. Pomysł udało im się wcielić w życie za sprawą platformy „Zwolnieni z teorii”. Trwają jeszcze prace nad dokładną mapą zanieczyszczeń w Polsce:

Chcemy jeszcze zawrzeć punkty np. oddania elektrośmieci, jak i ciekawostki jak można być bardziej ekologicznym. Użytkownicy będą mogli sobie podejrzeć czujniki i dane o smogu. Będzie też można stworzyć profil użytkownika, co uczyni z aplikacji – platformę. Natomiast strona to taka wizytówka. Aplikacja jest cały czas tworzona, obecnie pracujemy nad mapą, a strona, już jest gotowa.

– dodaje Tomasz Ogiołda, jeden z pomysłodawców projektu społecznego EcoData. Więcej o projekcie znajdziecie TUTAJ. Do tematu jeszcze wrócimy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj