Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zbudują obwodnicę Koziegłów: Umowa została podpisana, jest też duże dofinansowanie

Facebook Twitter

Obwodnica dla Koziegłów w powiecie myszkowskim coraz bliżej, została podpisana umowa na jej budowę przy znaczącym dofinansowaniu z budżetu państwa.

fot. slaskie.pl

Inwestycja będzie kosztować 200 mln zł, z czego 100 mln zostanie przekazane na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałe 100 mln zł zasili budowę z kasy województwa śląskiego.

Jakub Chełstowski: Jest to inwestycja w bezpieczeństwo, jest to wyprowadzenie ruchu poza miasto Koziegłowy. Bardzo ważnym elementem było tutaj studium korytarzowe , które pogodziło mieszkańców, jeżeli chodzi p przebieg tej obwodnicy. Wszyscy wiemy, że jest ona bardzo potrzebna. W poprzednich latach w ogóle nie było na to żadnych środków centralnych, a tutaj poprzez dobrą współpracę 100 mln złotych, maksymalny poziom dofinansowania. To będą dobrze zainwestowane pieniądze. Budujemy drogi w najnowocześniejszych technologiach, jakość tej nawierzchni i jakość życia tutaj w subregionie poprawi się, a przede wszystkim jest to też rozwój gospodarczy, co mnie bardzo cieszy

– o potrzebie usprawnienia ruchu w tym rejonie i odciążeniu miejscowości mówił marszałek województwa Jakub Chełstowski. Z ramienia rządu umowę parafował Minister Infrastruktury – Andrzej Adamczyk. To jedna z inwestycji w rządowym programie budowy stu obwodnic:

Andrzej Adamczyk: Całe pokolenia oczekują na budowę tej drogi, ale to nie tylko w Koziegłowach, także w innych regionach naszego kraju, bo obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich rząd będzie dofinansowywał powyżej 50. Rząd również realizuje program inwestycji obwodnicowy na drogach krajowych – to jest program 100 obwodnic. To jest wielość działań, a efekt ma być jeden – bezpieczne polskie drogi, drogi przewidywalne, drogi komfortowe. Daliśmy słowo, że znajdziemy sposób na to, aby wesprzeć samorządy województw w realizacji tej inwestycji i tak się dzieje.

Obwodnica ma służyć nie tylko okolicznym mieszkańcom, którzy zauważą wyprowadzenie ruchu z centrum Koziegłów, ale przyda się kierowcom przy dojeździe do autostrady A1. Mają być lepiej skomunikowani z ważnymi węzłami komunikacyjnymi.

Jacek Ślęczka: To jest wielka ulga zarówno dla tych mieszkańców, którzy mieszkają w ciągu drogi wojewódzkiej, to jest kilka tysięcy mieszkańców, którzy każdego dnia borykają się z trudnością komunikacyjną i bezpieczeństwem, ale również jest to wyzwanie dla kilkunastu tysięcy użytkowników tej drogi. Mam nadzieję, że ta obwodnica poprawi bezpieczeństwo oraz połączenie ważnych węzłów komunikacyjnych z trasą A1 węzeł Woźniki.

Jak dodaje Jacek Ślęczka – burmistrz miasta i gminy Koziegłowy, obwodnica ma też znacząco zmniejszyć korki, które dzisiaj doskwierają mieszkańcom Koziegłów. Cała obwodnica będzie miała prawie 7,5 km.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023