Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zbliża się sezon grzewczy. Miasto i służby instruują w temacie bezpieczeństwa, czujek czadu i kominów

Facebook Twitter

Zbliża się sezon grzewczy. Dlatego Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ponownie ze Strażą Pożarną instruują w temacie ostrożności, czyszczenia przewodów wentylacyjnych i konserwacji urządzeń grzewczych.

fot. Pixabay

Aby nie doszło do tragedii przed zimą, warto wyposażyć się w czujki dymu i czadu. Dzieje się tak w miejskich zasobach:

Zamontowaliśmy do tej pory czujki tlenku węgla we wszystkich mieszkaniach, które są wyposażone w piece węglowe. Tam jest największe zagrożenie. Dobrze, że w ogóle mieszkańcy reagują. Nasza akcja jest powtarzana. Musi to być przede wszystkim akcja edukacyjna. Chcieliśmy przypomnieć, że jednak ten czad jest i jest on groźny. Co roku uzupełniamy czujki u mieszkańców i staramy się wpływać na mieszkańców, przypominać im czy to plakatem, czy spotem radiowym, że czad jest i trzeba być ostrożnym

– powiedział nam Paweł Konieczny prezes ZGM TBS. Czad określany jest jako cichy zabójca, dlatego służby w swojej prewencji chcą być głośne. Szczególnie, że przez wadliwe systemy mamy wzrost liczby pożarów w budynkach mieszkalnych jesienią i zimą – informują strażacy.

Wszędzie tam, gdzie zachodzi proces spalania – czy to będzie junkers gazowy, piec gazowy, czy piec opalany węglem, drewnem – nie ma to absolutnie znaczenia, tlenek węgla może się tam znaleźć. Jeżeli chodzi o przygotowanie się do okresu grzewczego, to przypominamy również o tym, by właściwie dbać o urządzenia grzewcze, poddawać je wymaganym przeglądom, ale nie tylko same urządzenia grzewcze, ale również przewody dymowe, spalinowe

– zachęcał i apelował Kamil Dzwonnik – rzecznik częstochowskich strażaków. Brak przepływu powietrza to najczęstsza przyczyna gromadzenia się czadu. Na zasłaniajmy kratek wentylacyjnych, rozszczelniajmy okna i sprawdzajmy posiadane urządzenia grzewcze i kominy:

Zgodnie z rozporządzeniem, czyszczenia powinny się odbywać co 3 miesiące. Co najmniej 4 razy do roku, jeśli chodzi o paliwa stałe. Jeżeli chodzi o paliwa gazowe czy olej, to 2 razy do roku. Wentylacje przynajmniej raz do roku powinny być sprawdzanie i tego dokonujemy.

O czyszczeniu przewodów przed sezonem przypominał Karol Konicki ze Spółdzielni Pracy Kominiarzy w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj