Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zbigniew Dobosz: Zasłużony trener Rakowa Częstochowa upamiętniony pomnikiem

Facebook Twitter

W niedzielę (15.05) odsłonięto pomnik ku pamięci zasłużonego dla częstochowskiego futbolu trenera - Zbigniewa Dobosza. Poświęcony mu obelisk z piłką i iluminacją stanął w sąsiedztwie stadionu Rakowa przy ul. Limanowskiego.

fot. facebook.com/RakowCzestochowa/

Opowiedział nam o tym brat zmarłego 8 lat temu szkoleniowca – Leszek Dobosz:

Leszek Dobosz: Żeby upamiętnić jego obecność w sporcie częstochowskim i nie tylko, radni miasta Częstochowy podjęli decyzję, by zbudować pomnik, obelisk ku pamięci Zbyszka Dobosza. Na tę okazję zostało powołane stowarzyszenie, proces trwał kilka lat, bo złożoność zagadnienia była duża, począwszy od przygotowania właściwych materiałów. Pomnik jest zrobiony z pylonów granitowych. Jest tam wiele elementów towarzyszących.

Przypomnijmy dla środowiska sportowego Zbigniew Dobosz to wyjątkowa postać. Jako trener Rakowa w latach 1992-1994 i 1998-2000 wywalczył z zespołem historyczny awans do ekstraklasy i prowadził go na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Był też szkoleniowcem drużyn młodzieżowych. Kilka lat temu upamiętniono go skwerkiem, teraz w Częstochowie stanął pomnik według wyjątkowego projektu:

Leszek Dobosz: Bardzo interesujący i nowatorski – jest umieszczona piłka nożna zrobiona z kompozytów. Byłem też zaskoczony, że tak można umieścić piłkę między dwoma stojącymi słupami. Artystka znalazła rozwiązanie, mianowicie jest wmontowana szyba hartowana, która nie ma refleksów świetlnych. Piłka dwukrotnej średnicy została przecięta na pół i z dwóch stron tej szyby została odpowiednio umocowana.

Jak mówi brat zmarłego w 2014 roku trenera Rakowa – Leszek Dobosz, wieloletnie przygotowania do stworzenia pomnika i upamiętnienia w ten sposób postaci Zbigniewa Dobosza dobiegły końca. Pomogli darczyńcy, sponsorzy i fani piłki nożnej:

Leszek Dobosz: Podjęliśmy takie działanie, by prowadzić kwestę zbiórki pieniędzy na meczach Rakowa w Ekstraklasie. Były pozytywne efekty. Była to niewystarczająca kwota, żeby przystąpić do realizacji zadania. Pomogli sponsorzy. Przedsięwzięcie na pewno nie tanie. Głównym akcentem tego pomnika jest ta piłka, która ma podświetlenie od dołu. Ten pomnik potwierdza odnotowania jego obecności w sporcie częstochowskim.

Pomnik poświęcony pamięci zasłużonego trenera Rakowa, możecie zobaczyć przy ul. Limanowskiego 118. W jego odsłonięciu wzięli udział działacze i kibice, przedstawiciele RKS Raków, byli i aktualni piłkarze czy członkowie Stowarzyszenia Wieczny Raków. Rozmawialiśmy z bratem i fundatorem obelisku Leszkiem Doboszem.

fot. facebook.com/RakowCzestochowa/

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lutego 2023