Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców nadal dostępny w ZUS-ie

Facebook Twitter

Wakacje w pełni ale dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla dzieci do lat ośmiu został wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Świadczenie należy się rodzicom, którzy nie mogą zostawić dziecka w domu ze względu na zamknięcie częstochowskiego żłobka czy przedszkola.

Mały ZUS Plus ZUS, wnioski o Mama 4 plus

Mówi Beata Kopczyńska – rzecznik śląskich oddziałów ZUS:

Rodzice, opiekunowie korzystają z dodatkowego zasiłku opiekuńczego od połowy marca. Było ono już kilkakrotnie wydłużane. Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów dało możliwość do korzystania z tego świadczenia na nowy okres. Świadczenie przysługuje w związku z zamknięciem placówek oświatowych z powodu zagrożenia koronawirusem.

W jakich innych przypadkach rodzice dzieci mogą skorzystać ze świadczenia?

Z zasiłku mogą korzystać również rodzice, którzy mimo otwarcia placówek opiekuńczych nie wysłali do nich dzieci z obawy przed wirusem COVID-19. Dodatkowy zasiłek można otrzymać zarówno na opiekę nad zdrowymi dziećmi do lat ośmiu, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można pobrać ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownik składa taki dokument do pracodawcy, zleceniobiorca do zleceniodawcy a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024