Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Zarządzanie kryzysowe: samorządowcy na specjalnym szkoleniu

148 samorządowców - prezydentów miast, wójtów i burmistrzów, skorzysta ze szkoleń w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. W pierwszej turze w siedzibie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sabinowskiej na zajęcia zgłosiło się 29 osób. Szkolenie trwa 3 dni. Będzie odbywać się w czerwcu w pięciu turach.

fot. Radio Jura

Szacowany czas czytania: 02:54

Zarządzanie kryzysowe w samorządach. Cykl wykładów dla samorządowców

Marek Wójcik: Dla części samorządowców, którzy mieli kontakt z sytuacjami kryzysowymi, będzie to okazja do usystematyzowania wiedzy. Natomiast nowa ustawa o ochronie ludności, obronie cywilnej tworzy również nowe kompetencje i przydziela nowe zadania również dla samorządowców, w związku z czym będą mieli możliwość przejścia szkolenia w tym zakresie. Jeżeli chodzi o samorządowców, oni są naprawdę na bardzo różnym poziomie. Proszę zwrócić uwagę, że w przypadku naszego województwa w ubiegłym roku około 30% wójtów, burmistrzów i prezydentów to są nowe osoby.

– mówił otwierając w Częstochowie program szkoleń – Wojewoda Śląski Marek Wójcik. Jak dodaje Komendant Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie st. bryg. Jarosław Jankowski, chodzi o wyposażenie samorządowców w niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną:

Jarosław Jankowski: Rozpoczynamy cykl szkoleń do przeszkolenia w miesiącu czerwcu, bo taki termin nakłada na nas ustawa o ochronie ludności. Mamy 148 osób. Są to wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast z terenu województwa śląskiego. Takich szkoleń w miesiącu czerwcu będzie organizowanych 5. Każde szkolenie to 3 dni, łącznie 24 godziny zgodnie z programem nauczania. Celem tego szkolenia jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji osób, które będą w tym szkoleniu brały udział.

Wojewoda podkreśla, że oprócz wykładów teoretycznych przewidziano też ćwiczenia, gry decyzyjne czy identyfikację zagrożeń. To szczególnie cenne dla włodarzy miast i gmin, którzy dotąd nie zetknęli się z takimi zagadnieniami w swojej pracy:

Marek Wójcik: Nie wszyscy z nich do tej pory zetknęli się z sytuacjami kryzysowymi. Ja jestem po doświadczeniach ubiegłego roku zarówno o doświadczeniach powodzi, ale także nawałnic i różnego rodzaju sytuacji kryzysowych, które przechodziły przez nasz region. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy samorządowców ze służbami takimi jak Państwowa Straż Pożarna, Policja, Wojskami Obrony Terytorialnej i wszystkimi instytucjami publicznymi, które wspierają samorząd w radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi. Niemniej powinniśmy robić wszystko, żebyśmy tą wiedzę na temat tego, w jaki sposób organizować ochronę ludności na terenie poszczególnych gmin, mieli jak najbardziej usystematyzowaną i temu służą te szkolenia.

– dodaje wojewoda Marek Wójcik. Samorządowcy spędzają na szkoleniach 24 godziny. Przez trzy dni zagospodarowano im czas w pożarniczej szkole, ale nie zostali tutaj skoszarowani. Jak dodaje komendant placówki, podczas przygotowania samorządowcy nauczą się reagować na liczne współczesne zagrożenia, a w woj. śląskim występuje wiele z nich:

Jarosław Jankowski: Rozwój techniki. Obecna sytuacja powoduje, że mamy do czynienia z coraz większą ilością różnych zagrożeń. Województwo śląskie jest tym województwem, gdzie praktycznie wszystkie te zagrożenia występują. Choćby ostatnia powódź, choćby pożary obiektów wielkopowierzchniowych, pożary składowisk nielegalnych śmieci. To wszystko daje na wójtów, burmistrzów i prezydentów nowe zadania. Te szkolenia mają pozwolić im lepiej reagować na te sytuacje kryzysowe, pokazać im, jak ma wyglądać współpraca z innymi instytucjami, z jednostkami ratowniczymi, ze służbami ratowniczymi.

– podsumowuje st. bryg. Jarosław Jankowski.

Czytaj także:

REKLAMA