Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zapal się na niebiesko i… na żółto – dla autyzmu i Ukrainy

Facebook Twitter

Stowarzyszenie Daj Mi Czas już po raz 11 zorganizuje akcję "Zapal się na niebiesko dla autyzmu". W ostatnim czasie na przeszkodzie stanęła pandemia, teraz jednak wiemy, że może odbyć się planowany koncert, konferencja naukowa czy liczne dodatkowe inicjatywy na rzecz większej świadomości społecznej w temacie autyzmu.

Postanowiliśmy, że jednak odbędzie się. Musimy żyć, a przez naszą akcję chcieliśmy też solidaryzować się z osobami z autyzmem, nie tylko na Ukrainie. Mieliśmy w planach gości z Charkowa. Mieli być uczestnikami naszej konferencji, uczestniczyć w całym kilkudniowym, niebieskim święcie. Te wszystkie akcje, a szczególnie gala, która będzie 2 kwietnia, porządkowana jest temu, żeby powiedzieć: robimy to bez was, ale pamiętamy o was, przyjdą czasy, że spotkamy się i będziemy razem zapalać się na niebiesko. Kto wie, czy później nie będzie zapalać Humania, z którego mieliśmy mieć tutaj gości

W tym roku zapalimy się nie tylko na niebiesko, ale i na żółto-niebiesko

– informuje Roman Kowalczyk, prezes stowarzyszenia Daj Mi Czas. W tym roku w Częstochowie długa lista wydarzeń, adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, dodaje organizator akcji. Całość wpisuje się w obchody Światowego Dnia Wiedzy Na Temat Autyzmu:

Światowy Dzień Wiedzy Na Temat Autyzmu planujemy sobie kilkudniowo. Rok czasu trwa konkurs dla szkół, przedszkoli – Niebieska szkoła, Niebieskie przedszkole. Placówki, które uczestniczą w tym konkursie, miały różne zadania związane z autyzmem. Teraz będzie podsumowywać ten konkurs. Będzie też przystanek autyzm na pl. Biegańskiego. Przedszkolaki przychodzą, będą się bawić przy muzyce, ubierać się na niebiesko i tutaj próbujemy przemycić tę wiedzę o autyzmie. Niebieski maraton, czyli tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu, gdzie mamy naprawdę mnóstwo uczestników, gwiazdy, które będą prowadziły to.

W tej edycji zabraknie plenerowej imprezy na Placu Biegańskiego, ale koncert muzyczny przeniesie się do sali Miejskiego Domu Kultury. Będzie można zdobyć wiedzę, ale też wziąć udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych i naukowych:

Będzie konferencja naukowa – Jestem osobą z autyzmem, dajcie mi szansę, cieszy się dużą popularnością, jest zawsze około setki uczestników. Omawiamy tematy związane z autyzmem. W tym roku będziemy dużo mówić o wolontariacie, o pomocy, o funkcjonowaniu placówek dla osób z autyzmem. Mamy prelegentów spoza Częstochowy. Wymiana informacji na pewno jest przydatna. Koncert Olka Klepacza z Dźwiękoszczelnymi, czyli z Michałem Roratem, Michałem Walczakiem. Pierwszy koncert w takim składzie. Również wręczymy medale im. prof. Tadeusza Gałkowskiego.

Wydarzenia w ramach akcji „Zapal się na niebiesko i… na żółto” przybliżał Roman Kowalczyk.

Obchody Światowego Dnia Wiedzy Na Temat Autyzmu potrwają w mieście od 31 marca do 2 kwietnia.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2023