Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Zamiast iść do sądu, najpierw darmowa porada prawna. Program „Napraw Sobie Życie” znów działa.

W każdy ostatni wtorek miesiąca w Częstochowie można skorzystać z porad prawnika. Darmowa porada prawna, to element programu "Napraw Sobie Życie", a skorzystać z nich można w siedzibie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Darmowa porada prawna
fot.pixabay

Szacowany czas czytania: 02:42

Darmowa porada prawna

Za sprawą prawników skutecznie naprawiamy sobie życie w Częstochowie. Chodzi o dostępność bezpłatnych porad prawnych, które cieszą się od kilku sezonów ogromną popularnością wśród naszych mieszkańców. Program „Napraw sobie życie” to możliwość konsultacji z radcą, głównie z dziedziny prawa rodzinnego. Można również uzyskać wsparcie np. w kwestii uzależnień. Jak mówi Małgorzata Iżyńska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy – pomysłodawczyni projektu, która podkreśla, że pomoc okazała się bardzo potrzebna.

Małgorzata Iżyńska: Jesteśmy już w drugiej połowie drugiego roku cyklu tego programu, z czego ja jestem bardzo zadowolona i nie tylko chyba ja, ale przede wszystkim wszystkie osoby, które odwiedzają nas w ostatni wtorek miesiąca,   na Nowowiejskiego 24, przychodzą po porady prawne. To jest to, co zawsze powtarzam, że wiele osób tak naprawdę po raz pierwszy po latach rozmyślań jak rozwiązać swoje problemy, zgłasza się właśnie po te porady i zaczyna podejmować mądre decyzje, które prowadzą do polepszenia jakości życia.

Część z interesantów nie miała możliwości uzyskać wcześniej takiej porady nieodpłatnie. Spotkania uruchomiono ponownie po wakacyjnej przerwie. Radca prawny podpowie jakie kroki prawne trzeba podjąć w swojej sprawie. Mówi adwokat z Częstochowy – Dariusz Biela, który bierze cyklicznie udział w programie darmowych konsultacji.

Dariusz Biela: Moim takim apelem jest to, aby państwo zgłaszali się również do nas, zanim podejmiecie jakiekolwiek decyzje czy kroki, zanim udacie się do sądu. Myślę, że to znacznie poprawia i upraszcza dalsze postępowanie. Przyjście i zapytanie się przed rozpoczęciem, przed wdaniem się w spór, czy nawet przed napisaniem odpowiedzi, kiedy taki spór już przed sądem zawisł, powoduje, że unikną państwo wielu błędów, które mają później negatywne skutki na orzeczenie sądu, a tym samym na dalsze państwa życie.

Projekt cieszy się coraz większą popularnością. Główne tematy z którymi spotykają się radcowie to: rozwody, alimenty, władza i piecza rodzicielska, czy sprawy majątkowe.

Dariusz Biela: Jest wiele tego typu problemów, chociażby jeżeli chodzi o sprawy zachowku. Bardzo często ludziom się wydaje, że jeżeli pójdą do notariusza, sporządzają testament, wydziedziczą osoby, które uważają za niegodne dziedziczenia, to załatwia sprawę. Otóż tak niestety nie jest. Podobnie również jest na przykład w sprawie o podział majątku, kiedy większość z państwa uważa, że w czasie trwania wspólnoty majątkowej w małżeństwie pieniądze, jakie zarabiacie albo jeżeli prowadzicie działalność gospodarczą, są to wasze osobiste dochody- no niestety tak nie jest, wszelkie dochody są niestety wspólne.

Comiesięczne spotkania odbywają się w ostatni wtorek miesiąca od godz. 17.00 w siedzibie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Częstochowie przy ul. Feliksa Nowowiejskiego 24.

Czytaj także:

REKLAMA