Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zakończyło się głosowanie w ramach 7 edycji częstochowskiego budżetu obywatelskiego

Facebook Twitter

Z powodu pandemii tegoroczna procedura została przeprowadzona w całości online. Jednak złożona wcześniej rekordowa liczba propozycja przełożyła się na rekordową liczbę głosów.

fot. czestochowa.budzet-obywatelski.eu/

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zagłosowało 24,5 tys. osób. To jest prawie o 7 tys. osób więcej niż w roku ubiegłym. Mając na uwadzę fakt, że to głosowanie było tylko i wyłącznie internetowe, to widać, że mieszkańcom i mieszkankom bardzo zależy na tym, żeby uczestniczyć czynnie w tym w budżecie obywatelskim. Przeszło 12 zadań ogólnomiejskich i 127 zadań w 20 dzielnicach Częstochowy, łącznie 127 zadań we wszystkich dzielnicach.

Jakie największe zadania ogólnomiejskie wygrały w głosowaniu?

Te największe to modernizacja i sprawy związane z prowadzeniem schroniska dla bezdomnych zwierząt. Częstochowianie co roku wspierają schronisko w różny sposób i też troszczą się o zwierzęta wolno żyjące w mieście, ale pierwsze zadanie – największa ilość punktów po 29 tys. pkt. to schronisko, na drugim miejscu – przeszło z drugą lokatą zadanie dotyczące budowy nawierzchni Boiska Wiktorii. Potem trzecie zadanie nietypowe, związane z sytuacją specyficzną, w jakiej się znaleźliśmy, czyli zakup 5 respiratorów do Szpitala Miejskiego a kolejne zadanie to biblioteka. Widać, że te biblioteki są dla mieszkańców i mieszkanek bardzo ważne, przeszło takie zadanie ogólnomiejskie, ale też kilkanaście, bodajże 15 zadań dzielnicowych, które dotyczą wsparcia filii bibliotek miejskich. 

Zadania dzielnicowa pokazały, że częstochowianie są spragnieni kultury i rozrywki:

Tęsknimy za spotykaniem się, tęsknimy za miejskimi imprezami, za koncertami. Przeszło też kilka zadań związanych z organizacją koncertów letnich w dzielnicach. Miejmy nadzieję, że jeśli tylko sytuacja pozwoli na to, to te zadania zostaną zrealizowane, bo to wszystko będzie zależało od aktualnych wymogów, które będzie trzeba spełnić dotyczących epidemii, które cały czas się zmieniają. Miejmy nadzieję, że latem będzie można organizować duże imprezy masowe i wtedy te zadania na pewną zostaną zrealizowane.

Które dzielnice najchętniej głosowały w 7 edycji?

W tym roku frekwencja największa była w dzielnicy Mirów. Mieszkańcy Mirowa najliczniej uczestniczyli w głosowaniu, bo ta frekwencja wyniosła 24%. Tuż za Mirowem uplasował się Kiedrzyn, który w dwóch poprzednich edycjach był zwycięzcą tej frekwencji, bo tu jest taki bonus. Dzielnica, w której frekwencja była najwyższa, otrzymuje dodatkowe środki, które zostają po zsumowaniu wszystkich zadań z innych dzielnic i w tym roku te środki trafiły właśnie do mieszkańców Mirowa i właśnie dzięki temu będą mogli więcej wykonać, jakieś zadania w swojej dzielnicy.

Częstochowianie w jakim wieku najchętniej głosowali?

Najwięcej osób głosujących było w przedziale wiekowym między 35 a 49 rokiem życia, ale co ciekawe na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 60+, co pokazuje, że nasi seniorzy i seniorki absolutnie są na tak, jeśli chodzi o internetowy sposób głosowania, bo dopiero na trzecim miejscu były osoby najmłodsze, czyli tak do 25 lat i też bardzo Częstochowianie chętnie korzystali z urządzeń mobilnych, czyli prawie pół na pół głosowanie przebiegało w połowie na komputerach stacjonarnych, w połowie na telefonach, czyli widać, że te urządzenia mobilne się sprawdziły. I tutaj mogę powiedzieć, że kilka procent w tej najliczniejszej grupie – o kilka więcej kobiet głosowało niż mężczyzn wzieło udział w głosowaniu, czyli kobiety chętnie angażują się w życie miasta i chcą mieć wpływ na to, jak te miasto będzie wyglądało.

W ramach 7 edycji BO, do wydania z miejskiej kasy jest prawie 9,5 mln zł:

Mieszkańcy i mieszkanki chcą uczestniczyć czynnie w życiu miasta i samodzielnie wpływać na to, jak to miasto nasze ma się rozwijać, czyli co ma powstać w naszej dzielnicy, w najbliższej okolicy, co ma powstać w mieście. Chcemy, żeby Częstochowa była przyjazna jako miasto. Widać też to np. po tym jak wiele wniosków zostało przegłosowanych dotyczących organizacji czy powstawania nowych terenów zielonych, bo mamy wnioski dotyczące modernizacji istniejących parków, ale też tworzenia takich parków kieszonkowych w różnych dzielnicach, czyli widać, że jeśli już przebywamy w tym mieście, teraz przebywamy siłą rzeczy więcej niż kiedyś, bo nie można się za bardzo przemieszczać, to chcemy, żeby to miasto było zielone, żeby ono było przyjazne, żeby były takie tereny, na których można wychodząc przed blok i stosunkowo niedaleko się oddalajac spędzić czas na łonie natury, w ciszy, relaksując się.

Mówiła Agata Wierny z częstochowskiego magistratu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj