Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zainwestuj w swój przyszły zawód, zachęca CKU. Brakuje na rynku fachowców, a budownictwo to przyszłość

Facebook Twitter

Szkolnictwo zawodowe gwarancją pracy, podkreślają władze częstochowskiej oświaty, lokalne firmy i sami absolwenci. Na rynku wciąż dramatycznie brakuje fachowców, co widać w branży budowlanej.

fot. Pixabay

To cenna podpowiedź dla absolwentów w mieście, którzy zastanawiają się nad swoją drogą zawodową:

Dariusz Humaj: Budownictwo może już mniej, ale jeszcze wciąż kojarzy się z prostymi umiejętnościami. Jak nie będziesz się uczył, to pójdziesz do budowlanki. To jest takie dziś potoczne, dzisiaj jeszcze funkcjonuje w świadomości rodziców czy młodzieży. Jest to nieprawdziwe, niewłaściwe. Dlaczego? Dzisiaj osoba, która posiada zawód w branży budowlanej, to jest fachowiec poszukiwany na rynku

– zauważa Dariusz Humaj, dyr. częstochowskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego. Szkoły tego typu współpracują mocno z lokalnymi przedsiębiorcami i zapewniają uczniom szkolenia. Podmiotom zależy bowiem na przyszłym kształceniu potrzebnych kadr. Oczekiwanie na fachowca znamy wszyscy:

Dariusz Humaj: Ktoś, kto wykonuje remont, planuje jakiekolwiek prace, to czeka pół roku, rok, dwa – różnie to bywa. Myślę, że większość z nas doświadczyła tego. Zawody obszaru branży budowlanej są to zawody atrakcyjne, dające możliwości funkcjonowania na rynku pracy, cieszące się dużym prestiżem, w większości wykonywane w formie działalności gospodarczej, samodzielne jako osoba fizyczna, czyli w zasadzie taka osoba jest sama dla siebie szefem.

Stąd nacisk na promocję kształcenia zawodowego w Częstochowie i nowe kierunki techniczne oferowane przez miejskie zespoły szkół. Placówki w mieście odpowiadają na zapotrzebowanie firm z branży na naszym rynku:

Dariusz Humaj: Ta branża to przede wszystkim technologie, to nowoczesne materiały wykończeniowe, kleje, płytki, sucha zabudowa, pokrycie dachów, dekarstwo. Wspólnie otwieramy kierunki kształcenia, także ta współpraca daje wiele możliwości, jest realizowana na wielu płaszczyznach, pracodawcy mają możliwość pozyskania pracowników, jeśli chodzi o przyszłych pracowników szkół budowlanych, wspieranie szkół w prowadzeniu szkoleń w zakresie technik technologii stosowanych w budownictwie. Firmy aktywnie uczestniczą w tych działaniach.

Stąd otwarte nowe pracownie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego, branżowe konkursy i umowy podpisywane między szkołami i pracodawcami.

Zainwestuj w swój przyszły zawód

– zachęcał dyrektor Dariusz Humaj.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2024