Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zadbajmy o zieleń i nie wycinajmy drzew! Grozi nam przegrzewanie się miast

Facebook Twitter

Deszczowy poranek w Częstochowie, pod tym względem pogoda w ostatnich dniach nieco się poprawiła. Coraz więcej gmin apeluje jednak o oszczędzenie wody i ekonomiczne jej używanie. Dodatkowo w Częstochowie problemem jest przegrzewanie się zabudowanych powierzchni, a organizacje pozarządowe apelują o zmniejszenie liczby wycinanych drzew.

fot. evondue/ Pixabay

Grozi nam jeszcze większa susza, jeśli nie zadbamy o zieleń:

Piotr Wrona: Na ten problem należałoby spojrzeć w szerokim kontekście. Problem przegrzewania się miast, problem braku wody w miastach i nie tylko, susza, problem przewietrzania miast. To musi być wszystko zgrane, to musi kompletne, żebyśmy my mieszkańcy nie odczuwali tak nagłych zmian klimatu

– na problem zwraca uwagę radny częstochowski Piotr Wrona. Ostatnio szeroką dyskusję w tym temacie wzbudziło nadmierne wycinanie drzew w obrębie dużych inwestycji drogowych. Część z drzewostanu udało się ocalić przy DK91, teraz znaczna ingerencja w środowisko dotyczy przebudowywanej DK46:

Piotr Wrona: Wiemy, jak było przy DK1, że była bardzo duża ilość drzew przeznaczonych do wycinki. Po interwencjach, również organizacji pozarządowych, tę ilość udało się ograniczyć znacznie. Prawie 2600 drzew wycinki, a wiemy, że nasadzeń drzew będzie tylko 300.

Większość wycinanych na tej trasie drzew ma być zastąpiona krzewami, o czym informował nas radny Piotr Wrona. Pisma w tej sprawie razem z organizacjami ekologicznymi były kierowane już do władz miasta. Jest tu też problem natury prawnej, zwraca uwagę Częstochowski Alarm Smogowy:

Hubert Pietrzak: Tam mamy do czynienia z tzw. specustawą dotyczącą prowadzenia drogi. Dzieje się tak, że wykonawca nie do końca jest zobowiązany prawnie do kompensacji i to jest właśnie wykorzystywane. Dla nich jest łatwiej nie robić konsultacji, nie zajmować się drzewami, po prostu je wyjąć, udać, że nic się nie stało, ogłosić, że sadzimy ileś tam drzew. Efekt jest taki, że będziemy tu mieć bezdrzewną pustynię. W tym kierunku to zdąża.

Ocenia Hubert Pietrzak zajmujący się ochroną przyrody z ramienia Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

 

Zobacz także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2022