Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zaczyna się boom na śluby. Zarezerwowane soboty w USC. Coraz więcej uroczystości poza lokalem

Facebook Twitter

Wszystkie soboty zajęte i duże obłożenie ślubami w Urzędzie Stanu Cywilnego na majowe i czerwcowe terminy. Wraz ze zdejmowaniem obostrzeń na branżę ślubną rośnie zainteresowanie tego typu uroczystościami wśród młodych par w Częstochowie.

Praktycznie mamy pełne obłożenie zarówno w maju, jak i w czerwcu. Część par odwoływała terminy, wahała się, przekładała. Wszyscy czekali na decyzję rządu dotyczącą możliwości organizacji wesel. Pojawił się u nas ruch i większe zainteresowanie terminami ślubów czerwcowych, lipcowych, sierpniowych. Mamy bardzo duże zainteresowanie ślubami poza lokalem – co najmniej dwukrotnie wzrosło w porównianiu do poprzednich lat. Część tych ślubów zwykle odbywała się już wiosną i w tym roku ani jednego ślubu poza urzędem jeszcze nie mieliśmy. Wszystkie planowane są na końcówkę maja i kolejne miesiące letnie.

Jak mówi Rafał Bednarz, kierownik USC w Częstochowie, w ostatnich miesiącach śluby miały wyjątkowo kameralny przebieg. Parom młodym nie towarzyszyli nawet rodzice, nie można było zaprosić żadnych gości:

Praktycznie całą zimę i wczesną wiosnę śluby odbywały się w Urzędzie Stanu Cywilnego, jak w większości urzędów w kraju, w składzie 4-osobowym – para młoda, świadkowie i kierownik. Było to związane z zakazem zgromadzeń powyżej 5 osób. Dopuszczane są spotkania w celach służbowych i zawodowych i tak właśnie prawnicy interpretują zawarcie małżeństwa przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Jest to czynność służbowa, brały w niej udział tylko osoby konieczne do udziału w tej uroczystości. Bez gości się to odbywało.

Kierownictwo częstochowskiego urzędu przyznaje, że przybywa gości na uroczystościach i stopniowo sytuacja będzie się zmieniać. Więcej ślubów jest zaplanowanych w plenerze. Na letnie miesiące wszystkie soboty wypełniają się zapisanymi ślubami:

Od ostatniej soboty, w związku ze zmniejszeniem liczby zachorowań, dopuściliśmy możliwość udziału jescze kilku osób dodatkowo tak, aby rodzice i fotograf chociaż mogli uczestniczyć w uroczystości, w związku z tym para młoda może wraz z gośćmi liczyć 9 osób. Myślę, że końcem maja, początkiem czerwca już będziemy zmierzali do zwiększenie liczby gości w Urzędzie Stanu Cywilnego. Oczywiście będzie to uzależnione od przepisów. Analogicznie w 2020 roku, także już od czerwca do października śluby w urzędzie odbywały się w składzie 20-osobowym.

O odbudowującej się branży ślubnej i wzrastającej liczbie zgłaszających się młodych par rozmawialiśmy z Rafałem Bednarzem, kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w naszym mieście.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 lutego 2023