Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zachorowań na grypę dwa razy mniej niż rok temu

Facebook Twitter

Coraz więcej zakażeń koronawirusem, lepiej przedstawiają się za to statystyki dotyczące grypy.

fot. Mojca/ Pixabay

Sezon grypowy rozpoczął się 1 września, Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Częstochowie opublikowała już zbierane przez cały wrzesień dane..

Patrząc na słupki wyraźnie widać, że ilość zachorowań znacznie spadła. Mianowicie w tym sezonie grypowym, czyli 2020/2021 mamy 783 przypadki grypy i zachorowań na choroby grypopochodne, jeśli chodzi od 1 do 30 września. Natomiast w latach poprzednich, czyli w sezonie 2019/2020 było to praktycznie dwa razy więcej.

Ilość zachorowań na grypę w porównaniu do ubiegłego roku znacznie spadła, mówi Edyta Kapelka rzecznik prasowy PSSE w Częstochowie. Wpływ na to ma także reżim sanitarny związany z epidemią koronawirusa …

Pomaga pewna izolacja społeczna. Bardziej bym się tutaj skupiła na reżimie sanitarnym, bo przecież od wielu lat apelujemy o to, że podejrzewając u siebie jakąkolwiek infekcję grypową prosiliśmy, by Państwo nie kontaktowali się z innymi osobami, nie przebywali w miejscach w dużych skupiskach osób, a więc te wszystkie obostrzenia, które mamy z innego powodu również mają wpływ na zachorowanią na grypę.

Cały czas jest problem z dostępnością szczepionek przeciwko grypie, Sanepid apeluje jednak o monitorowanie sytuacji w aptekach..

Ja bardzo apeluję do Państwa o to, by jednak-  jeśli już te szczepionki pojawią się w wystarczających ilościach – szczepić się, ponieważ szczepienia są najlepszą profilaktyką zachorowań na grypę. O tym mówimy od wielu lat. W tym roku dostępność szczepionki jest, ale oczywiście jest ona – jak wynika to z przekazów medialnych – nieco utrudniona. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja się będzie poprawiała. 

– apeluje Edyta Kapelka rzecznik Sanepidu w Częstochowie.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj