Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zabrakło pieniędzy na „londyńczyka”. Jest szansa, że piętrowy autobus pojawi się za rok, potwierdza MPK

Facebook Twitter

MPK i Zarząd Dróg w Częstochowie potwierdzają, że w tym sezonie również zabraknie turystycznego "londyńczyka" na ulicach Częstochowy. Linia 034, która obwoziła przyjezdnych i mieszkańców po zabytkowych rejonach w mieście cieszyła się ogromnym zainteresowaniem przed pandemią. Na każdy kurs oczekiwały na Placu Biegańskiego gigantyczne kolejki.

Jak już informowaliśmy, na obsługę linii zabrakło pieniędzy.

Maciej Hasik: On oczywiście na składzie wciąż jest, przechodzi stosowne serwisy, jest też komercyjnie wynajmowany, ale kiedy rozkręcał się ten temat na dobre, przyszła pandemia i ona zupełnie zmieniła optykę, jeśli chodzi o komunikację miejską, bo publiczny transport zbiorowy to była jedna z tych dziedzin, które dostały najmocniej poprzez ogólnopolskie obostrzenia. Wówczas należało walczyć o każdy etat, każde miejsce pracy i o każdego pasażera, który mógł być przewieziony w dobie szalejącej pandemii i związanych z nią obostrzeń – ograniczeń, limitów

„Londyńczyk” nie wyjedzie w sezonie letnim na częstochowskie ulice

– potwierdza Maciej Hasik, rzecznik częstochowskiego MPK. Miasto usprawiedliwia się dużymi stratami budżetowymi podczas pandemii. Zabrakło należytych wpływów z biletów i funduszy na obsługę turystycznej linii.

Maciej Hasik: Pozostawiły swój skutek w postaci ogromnych strat. W szczycie pandemii około miliona złotych rocznie mniej wpływało do kasy częstochowskiego przedsiębiorstwa z tytułu sprzedaży biletów. Za to też odpowiedzialna była frekwencja. Oczywiście autobus turystyczny jest tym znakomitym przykładem rzeczy, do której warto wracać, ale wciąż są to koszty. Jeśli łatamy te niedobory, które się przez pandemię pojawiły, to 2022 rok to jeszcze nie jest ten czas, kiedy można pozwolić sobie na wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, związane z bezpłatnym przejazdem i kursowaniem w sezonie autobusu turystycznego.

Według szacunków przez dwa lata obostrzeń MPK straciło ok. 22 mln pasażerów, wraz z nimi ogromne pieniądze. Jest szansa, że turystyczna, darmowa linia 034 wróci na częstochowskie drogi w 2023 roku:

Maciej Hasik: Jeśli tylko po drodze nic się nie wydarzy nieprzewidzianego, a ostatnie lata pokazały, że Europa i świat w tym chaosie funkcjonują, to jeśli tego unikniemy w 2023 roku na pewno będziemy chcieli już takie środki wygospodarować, by móc Częstochowianom i turystom na powrót te atrakcje komunikacyjną dać. 2022 rok to ten rok, kiedy jeszcze będziemy jeszcze musieli się bez autobusu turystycznego obejść

– informował nas Maciej Hasik, przedstawiciel miejskiego przewoźnika.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2024