Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Za okres kwarantanny przysługuje zasiłek, poinformował mieszkańców ZUS w naszym regionie

Facebook Twitter

Jeżeli zajdzie konieczność pozostania w domu z powodu koniecznego izolowania pracownika albo opieki nad chorym dzieckiem, można liczyć na należne świadczenia.

Wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

Jeżeli Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny lub Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym dzieckiem albo członkiem rodziny. Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy wypłacany przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Urząd przypomina pracownikom że za czas choroby, należny pozostaje zasiłek chorobowy lub opiekuńczy:

Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji. Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku 8 lat, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia placówki do której uczęszcza dziecko.

– informowała Beata Kopczyńska ze śląskiego oddziału ZUS-u. Każda placówka zakładu służy bieżącą informacją zarówno dla pracodawców jak i pracowników w tej sprawie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj