Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Za oknem jesień? Sięgnij po książkę!

Facebook Twitter

Od kilku dni towarzyszy nam kalendarzowa jesień. Musimy się liczyć z krótszym dniem i z gorszą pogodą. Jeśli między końcówką lata, a początkiem wiosny zamykacie się w swoich "czterech ścianach", mamy dla Was doskonałą propozycję na spędzenie wolnego czasu! Co proponujemy? Sięgnąć po książkę!

Po poradę udaliśmy się tam, gdzie najlepiej wiedzą co warto przeczytać, czyli do Biblioteki Publicznej im. dr Władysława Biegańskiego. Oto pierwsza z propozycji:

Chciałabym Państwu polecić trzy książki, wyjątkowo jednej autorki. Niedawno gościliśmy w Częstochowie Magdalenę Grzebałkowską z jej nowym tytułem „Wojenka”. „Wojenka” to książka, która wydaje się tytułem podobnym do wielu dotyczących II wojny światowej. Grzebałkowska przygląda się dzieciom i temu, jak dzieci przeżyły wojnę. Pewna nieoczywistość tej książki leży w tym, że nie koncentrujemy się na dzieciach w gettach, dzieciach w obozach czy dzieciach w trakcie Powstania Warszawskiego – takie historie znamy i oczywiście tutaj też się pojawiają, natomiast wędrujemy po różnych krajach Europy i świata, żeby zobaczyć, co robiły dzieci w Stanach Zjednoczonych, w Hiszpanii czy różnych innych nieoczywistych rejonach i czy zawsze odczuwały wojnę tak jak polskie dzieci, bo o tych polskich czy niemieckich dzieciach wiemy już bardzo dużo (…). Grzebałkowska podróżowała, pytała i udało jej się porozmawiać z osobami które, dziś są już często w sędziwym wieku, ale wojnę przeżywały właśnie jako dzieciaki i wciąż ją pamiętają (…).

Kolejna propozycja naszej rozmówczyni:

Drugim tytułem, nawiązującym do ostatniej książki Grzebałkowskiej jest wznowiona w nowej oprawie graficznej, wydana w Agorze, książka „1945. Wojna i pokój”. Myślę, że ona fajnie nawiązuje tematycznie właśnie do „Wojenki” (…). Rok 1945, czyli koniec wojny, ale znów potraktowany w bardzo nieoczywisty sposób. To jej starsza książka, sprzed paru lat, ale myślę, że jeśli ktoś jeszcze jej nie przeczytał, to będzie to doskonała okazja (…). „1945” opowiada jak to wyglądało w różnych miejscowościach, jak wyglądało życie mieszkańców, którzy musieli sobie układać na nowo rzeczywistość powojenną. Książka jest bardzo fajnie wydana, znajdziecie tam kartki z kalendarza czy ogłoszenia, które można było znaleźć w gazetach w 1945 roku (…).

I na koniec propozycja, po której powinniśmy odwiedzić również Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie:

Kolejna książka Grzebałkowskiej nawiązuje w pewien sposób do Częstochowy. To biografia „Beksińscy. Portret podwójny”. Beksińskiego znamy przede wszystkim z muzeum, które jest od lat w Częstochowie i choć teraz się zmienia, to wciąż możemy obejrzeć prace tego malarza. Jest to świetnie skonstruowany portret podwójny, czyli też jego syna – Tomasza Beksińskiego, który był znanym głosem radiowym, dziennikarzem (…). Historia Beksińskich fascynuje, pewnie ze względu na okoliczności śmierci kolejnych członków rodziny, ale myślę że Grzebałkowska szukała tu czegoś więcej, czegoś innego. Nie sensacji, ale próbowała wejść gdzieś w głąb tej opowieści, poszukać cech wspólnych rodziny Beksiński, łącznie z matką Tomasza i żoną Zdzisława – Zosią. Myślę, że próbowała skoncentrować się też na pomijanej często małżonce Beksińskiego, która była bardzo ciekawą osobowością i która musiała z tym dwojgiem panów przeżyć najróżniejsze historie (…).

– polecała Sylwia Góra z Biblioteki Publicznej im. dr Władysława Biegańskiego, którą o książkowe propozycje pytał Paweł Stępniewski.

Przyjemnej lektury!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024