Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Za nami 25. jubileuszowa konferencja szkoleniowo-naukowa pod hasłem „Gdzie jest miłość, tam jest życie”

Facebook Twitter

Spotkanie w dniach 19-21 stycznia br. zorganizowało Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej Ziemi Częstochowskiej.

Kadry cały czas brakuje, mówił o sytuacji personelu medycznego zajmującego się opieką paliatywną w Polsce prof. Wojciech Leppert z Uniwersytetu Zielonogórskiego:

Wojciech Leppert: Starzejemy się jako personel. Myślę, że to trudna dziecina i nie każdy chce się tym zajmować. Mamy ok. 600 specjalistów medycyny paliatywnej, lekarzy. Chcielibyśmy aby ta liczba była dwukrotnie wyższa. Jest lepiej jeśli chodzi o pielęgniarki, bo tu jest ponad 2700 specjalistek pielęgniarstwa paliatywnego. Cały czas musimy dokładać starań. Bardzo dużo chory potrzebuje tej opieki, nieraz są kolejki do świadczeń ze strony specjalistycznej opieki paliatywnej i chcielibyśmy to zmienić.

Na to trzydniowe spotkanie w Częstochowie złożyły się m.in. warsztaty dotyczące umiejętności budowania odpowiedniej komunikacji z pacjentami oraz wykorzystania nowoczesnych technik w leczeniu i monitorowaniu bólu. Mowa była też o strategii rozwoju opieki paliatywnej w Polsce czy duchowości w medycynie. Konferencji towarzyszyły obchody 30-lecia działalności Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:

Anna Kaptacz: Jesteśmy stowarzyszeniem, które oferuje bardzo wiele naszym pacjentom. Mogą oni skorzystać właściwie ze wszystkich elementów, które oferuje opieka paliatywna pacjentowi. I to zarówno z oddziału dziennego opieki stacjonarnej, czy opieki podstawowej w domu pacjenta. Opieka w domu pacjenta to główna działalność stowarzyszenia, ale wszystkie pozostały też są bardzo ważne i też je cały czas rozwijamy przez kształcenie się aby ta opieka była bardzo fachowa i odpowiedzialna.

O szerokiej działalności i formach pomocy, mówiła prezes stowarzyszenia Anna Kaptacz. Konferencja skierowana była do wszystkich osób zainteresowanych zagadnieniami z zakresu opieki hospicyjnej, m.in. lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych, wolontariuszy:

Paweł Bilski: Ta konferencja jest bardzo ważna, też pod kątem tego, że zaprasza do współpracy rożne instytucje, nie tylko pozarządowe, a my chcemy uczyć się od najlepszych, wykorzystać rożne dobre praktyki w przyszłości. Sami jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi organizacjami i instytucjami, a taka konferencja jest świetnym momentem na to aby się spotkać i porozmawiać. Sama działalność Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, jest dla nas bardzo istotne, też ze względu, że za chwilę otwieramy Dom Oczami Brata i chcemy przygotować się do tego procesu, który może skutkować tym, że nasi przyszli mieszkańcy potrzebowali dodatkowego wsparcia.

O tym jak tematyka konferencji jest ważna dla środowiska działającego w sferze opieki paliatywnej mówił Paweł Bilski, Prezes Fundacji Oczami Brata.

W Polsce funkcjonuje ok. 115 hospicjów stacjonarnych posiadających 2260 łóżek, 839 hospicjów domowych oraz 11 dziennych ośrodków opieki paliatywnej lub hospicyjnej. Dodatkowo zarejestrowanych jest 85 oddziałów medycyny paliatywnej z bazą 1444 łóżek oraz 326 poradni medycyny paliatywnej w opiece ambulatoryjnej. Działania hospicjum wykraczają często poza okres choroby i pomoc obejmuje również opiekę nad rodziną i bliskimi po śmierci pacjenta.

źródło: własne, BP Jasnej Góry

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024