Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Z miesiąca na miesiąc w Częstochowie rośnie nam bezrobocie

Facebook Twitter

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy pandemia przyczynia się do wzrostu zwolnień, w tym też grupowych oraz rejestracji kolejnych osób bezrobotnych.

Dotyczy to w dużej mierze pracowników najbardziej poszkodowanych w ostatnim roku branż.

Ten wzrost nie jest bardzo lawinowy. Natomiast porównując dane procentowe, jeżeli chodzi o miasto Częstochowę, porównanie z rokiem 2020, gdzie było 3,1 stopy bezrobocia, obecnie jest ona 4,4, więc obserwujemy tutaj rzeczywiście wzrost. W liczbach jest to 3400 zarejestrowanych bezrobotnych w 2020, natomiast obecnie jest ich 4985 w rejestrach urzędu.

Od stycznia 2020 roku przybyło w mieście prawie 1600 osób bezrobotnych, informuje dyr. Powiatowego Urzędu Pracy – Piotr Urbaniak. Ogółem w „pośredniaku” jest zarejestrowanych blisko 9 tys. osób bez zatrudnienia. Niestety ubywa też propozycji pracy:

Można powiedzieć, że osoby bezrobotne się rejestrują, są umawiane do urzędu również osobiście. Telefoniczne można takąwizytę umówić. Jeżeli chodzi o oferty pracy to również tutaj niestety obserwujemy spadek – około 200 ofert mniej w lutym tego roku porównując do lutego zeszłego roku. Można powiedzieć, że w trochę niespodziewanych branżach, bo np. oferty na kucharzy są w tej chwili również w urzędzie, natomiast operatorzy koparek, pracownicy budowlani wykwalifikowani, niewykwalifikowani – w takich branżach głównie oferty można znaleźć.

Duże grono osób, które rejestrowane są w „pośredniaku” to napływowi pracownicy z Ukrainy. Częstochowianie pytają w urzędzie również o formy pomocy, m.in na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Kiedy będziemy mogli starać się o takie dotacje?

Nie chciałbym podawać konktretnego dnia, miesiąca, natomiast pracujemy w tej chwili nad dokumentacją, regulaminami, dokumentami, an których będą skłądane wnioski. Ja myślę, że początek kwietnia to jest taki okres, gdzie warto by było zajrzeć do aktualności naszej strony internetowej i tam się taka informacja pojawi. Zwiększyliśmy kwotę dofinansowania do 18 tys. brutto. Mamy środki zabezpieczone. Myślę, że conajmniej 100 takich dotacji zostanie udzielonych

– o sytuacji na rynku pracy informował nas dyr. Piotr Urbaniak z częstochowskiego PUP-u.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj