Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Z małym poślizgiem, ale w końcu się udało. 1 lipca startuje częstochowski rower miejski

Facebook Twitter

Na taką informację czekaliśmy- jest zielone światło, dla zielonych rowerów. 1 lipca wystartuje częstochowski rower miejski. Centrum Usług Komunalnych rozstrzygnęło przetarg i wybrało operatora systemu.

Do waszej dyspozycji pozostaną 23 stacje dokujące z ponad 200 jednośladami. Niektóre z nich będą też wyposażone w specjalne foteliki dla dzieci:

Plan jest taki, żeby w nocy między 30 czerwca a 1 lipca pojawiły się rowery na ulicach miasta, przy stacjach. Od 1 lipca od godz. 00:01 będzie można rowery wypożyczać. Cieszymy się, bo uważamy, że jednak rower będzie coraz bardziej popularny, jeżeli chodzi o transport po Częstochowie. Fajnie, że udało się to doprowadzić do skutku. Mieliśmy trochę problemów finansowych, żeby to podopinać, natomiast myślę, że mieszkańcy będą zadowoleni, że mają możliwość korzystania z roweru miejskiego i dojechać do centrum miasta, pracy, na zakupy bez samochodu. Pogoda wydaje się być w tym roku korzystna i rower będzie jak najbardziej wskazany

– przekonuje Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych. Kto będzie zarządzał systemem?

Przetarg nieograniczony na obsługę systemu rowerów miejskich wygrała firma Next Bike, czyli ta sama co w poprzednim roku. Mamy w tej chwili zakontaktowane 23 stacje i 215 rowerów i tyle powinno się znaleźć w noc z 30 czerwca na 1 lipca. Mamy nadzieję, że pobijemy zeszłoroczne statystyki i wrócimy do dobrego zwyczaju jazdy rowerem, do tego, co się działo w roku 2020 i 2019 przed pandemią, gdzie właściwie 180 tys. ludzi skorzystało z roweru miejskiego w Częstochowie.

Do kiedy będzie mogli korzystać z miejskich jednośladów?

Zrobiliśmy w zeszłym roku badania. Rower działał dwa tygodnie dłużej, czyli do 15 listopada, natomiast wypożyczenia między 1 listopada a 15 listopada – może ze względu na pandemię lub pogodę – nie wypadły korzystnie i wychodzi nam z nich, że nie warto dopłacać za działanie systemu, bo jest on popularny 10 razy mniej niż w październiku, więc tradycyjnie kończymy 30 października.

Czy CUK musiał wyłączyć jakieś stacje z użytkowania ze względu na prowadzone w mieście remonty?

Tego nie planujemy, bo stacje są bliżej centrum. Przebudowa linii tramwajowej nam nie przeszkadza. Przesunęliśmy tylko ze względu na budowę przy ul. Niepodległości stację rowerów spod stadionu na dworzec PKP Raków. To są jedyne zmiany, które w tej chwili planujemy. Chcemy ten system jak najszybciej uruchomić i do tego dążyliśmy. […] Cieszymy się, że 1 lipca rower wróci na nasze ulice i będzie widać dużo zielonych jednośladów.

Pierwsze 30 minut jazdy jest całkowicie za darmo.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2021