Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

XIX Mistrzostwa Polski w Piłce Ulicznej Osób Bezdomnych w Częstochowie

Facebook Twitter

Na koniec maja w Częstochowie sportowe emocje w ulicznym futbolu. Będziemy gospodarzami XIX Mistrzostw Polski w Piłce Ulicznej Osób Bezdomnych i Społeczności Trzeźwościowych.

fot.StowarzyszenieReprezentacjaPolskiBezdomnych

Impreza sportowa z misją zagości 28 maja na boiskach MOSiR-u przy ul. Boya-Żeleńskiego.

Adrian Pawlik: Będą dwa boiska rozłożone. Piłka nożna uliczna polega na tym, że w polu jest 3 zawodników, jest 1 bramkarz, są bandy, jest to bardzo gwałtowna piłka, bardzo emocjonująca. Można przegrywać 10:0, a w ciągu 5 minut można wyrównać. Różne wyniki bywały. Ta piłka jest naprawdę bardzo szybka. To jest naprawdę bardzo fajne i ja się zakochałem. Jeśli chodzi o sport, to on bardzo pomaga. Chodzi o walkę z uzależnieniem, wyjście z bezdomności. Dodaje to wartości, podwyższa samoocenę, dodaje pewności siebie.

Głównymi organizatorami mistrzostw są Monar Dębowiec i Stowarzyszenie Reprezentacji Polski Bezdomnych.

Uliczna piłka nożna ma dla osób w kryzysie uzależnień czy bezdomności wartość terapeutyczną

– mówi Adrian Pawlik.

Adrian Pawlik: Sport łączy ludzi, to jest gra zespołowa. Gram w tę piłkę już parę lat z przyjaciółmi, bawię się na boisku, czuję się wtedy  bardzo dobrze. Mam wielu znajomych, którzy są uzależnieni i parę lat są już trzeźwi. Dzięki piłce mogą się lepiej czuć. To pomaga. Na Śląsku może to nie jest aż tak popularne, ale na pewno robi się coraz bardziej. W Cieszynie były teraz eliminacje do Mistrzostw Polski i też w Lubiczu, koło Torunia, były eliminacje. 8 drużyn zakwalifikowało się do mistrzostw. Będą jeszcze baraże pod Częstochową, w Ośrodku Leczenia Uzależnień MONAR w Dębowcu.

W Częstochowie zmierzy się w piłce ulicznej 12 zespołów na dwóch miejskich boiskach. Pomysłodawcy imprezy zachęcają do kibicowania, wstęp jest bezpłatny:

Radio Jura: Będziemy mieć naszą reprezentację, czy jesteśmy tylko gospodarzem?

Adrian Pawlik: Z miejscowych drużyn to właśnie jest Monar Dębowiec, który się zakwalifikował w Cieszynie oraz jest Hostel Dębowiec, który w tamtym roku wygrał mistrzostwa w Warszawie. Jest to drużyna osób, która już skończyła terapię, jeśli chodzi o Hostel. Osoby już są tam trzeźwe kilka lat. Będą 4 grupy po 3 drużyny.

Sport pomaga piłkarzom-amatorom na co dzień

– mówi współorganizator wydarzenia. Futbol uliczny wspiera w walce z uzależnieniami, ale daje też zawodnikom nowe szanse:

Adrian Pawlik: Na tych mistrzostwach będą powoływane osoby do kadry Polski piłki ulicznej osób bezdomnych, która jeździ co roku na mistrzostwa świata. Najwyższe osiągnięcie to było 2. miejsce w 2004 roku oraz 3. miejsce w 2005 roku. Mamy się czym pochwalić i mamy naprawdę wielkie talenty na takich zawodach. Głównym organizatorem jest MONAR Dębowiec, to jest ośrodek pod Częstochową oraz Stowarzyszenie Reprezentacji Polski Bezdomnych, to jest stowarzyszenie pod Wrocławiem.

Z Adrianem Pawlikiem o Mistrzostwach Polski w Piłce Ulicznej w Częstochowie, rozmawiał Mariusz Osyra.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lutego 2023