Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wznowiła działalność bezpłatna poradnia prawa przy UJD. Studenci dokształcają się w praktyce

Facebook Twitter

Uniwersytet im. Jana Długosza w Częstochowie świętował Dzień Prawnika. Na tę okoliczność od 7 grudnia swoją działalność wznowiła poradnia prawna, w której udzielane są bezpłatne porady mieszkańcom.

Mogą z niej korzystać wszystkie potrzebujące osoby, które nie mają środków na opłacenie profesjonalnej pomocy prawnika:

Paulina Szczygłowska: Na stronie internetowej naszej poradni, która jest dostępna poprzez stronę internetową uczelni, dostępne są daty dyżurów, kiedy interesanci mogą zgłaszać się do poradni w godzinach jej działalności. Udzielamy porad prawnych bezpłatnie, przy najlepszym wsparciu ekspertów w postaci wykładowców naszej uczelni. Porad udziela student. Natomiast później po usłyszeniu problemu i zgromadzeniu stanu faktycznego, student konsultuje się z wykładowcami, którzy są autorytetami w tych dziedzinach, które są niezbędne do udzielenia porady. W następnej kolejności jest w stanie, dzięki temu, przekazać interesantowi poradę

– mówi Paulina Szczygłowska z Koła Naukowego Myśli Administracyjno-Prawnej, które przygotowuje cykliczny Dzień Prawnika. Tym razem studenci zyskali nową pracownię, imitującą salę rozpraw. Udało się wydzielić i wyposażyć odpowiednio pomieszczenie na terenie gmachu przy ul. Zbierskiego:

Ewelina Żelazko-Makowska: Sala rozpraw do złudzenia przypomina taką rzeczywistą salę sądową. Ona powstała w budynku Wydziału Prawa i Ekonomii. Powstała po to, aby studenci mogli ćwiczyć swoje umiejętności wykorzystując zdobytą wcześniej wiedzę teoretyczną, o ile bardzo potrzebną chociażby do tego, żeby zdać egzaminy na aplikacje prawnicze, jest to wiedza niewystarczająca, aby wykonywać zawód prawnika. Aby ten zawód wykonywać przede wszystkim trzeba nabyć praktyki, trzeba zdać na aplikację prawniczą, ale trzeba też ćwiczyć swoje umiejętności oratorskie. Myślę, że ta sala będzie bardzo pomocna, aby właśnie takie umiejętności zdobywać

– przekonuje Ewelina Żelazko-Makowska, dziekan Wydziału Prawa i Ekonomii UJD.

fot. facebook.com/UJDCzestochowa

Dla wielu studentów, przyszłych prawników był to debiut na „sali sądowej”:

Oliwia Pierzgalska: Dostałam cenne uwagi od mecenasów i pracowników uczelni. To była wspaniała lekcja, jestem bardzo za nią wdzięczna. Pojawiły się potknięcia, ponieważ miałam bardzo ważną rolę w naszej symulacji rozprawy, mianowicie byłam sędziną. Nie wiedziałam kiedy wstać, kiedy usiąść, ale dostałam bardzo dużo pochwał. Włożyliśmy w to bardzo dużo pracy, żeby przygotować jak najlepiej tę symulację.

– dodaje Oliwia Pierzgalska – studentka I roku prawa w Częstochowie. Teraz dzięki nowej pracowni, przyszli prawnicy będą mogli ćwiczyć swoje wystąpienia. Symulacyjną salę rozpraw otwarto kosztem 350 tys. złotych.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj