Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Wyzwania medyczne XXI wieku. Naukowe sympozjum na UJD

"Wyzwania medyczne XXI wieku" to temat, który podjęło środowisko naukowe i medyczne w Częstochowie. Sympozjum miało łączyć doświadczenia naukowe i badawcze, również osób związanych z procesem leczenia, spoza kręgu akademickiego.

UJD

Szacowany czas czytania: 02:25

Gospodarzem był Uniwersytet im. Jana Długosza.

dr hab. Piotr Rychter, prof. UJD: Chcielibyśmy być takim pomostem dla osób z zewnątrz, dla szkolnictwa, dla przedsiębiorców. Chcielibyśmy być bardziej transparentni, przedstawiać swoje wyniki badań naukowych i być po prostu atrakcyjnym dla środowiska z zewnątrz. I rzeczywiście to jest takie pierwsze sympozjum między wydziałowe. Rzeczywiście dzisiaj dominują prezentacje lekarzy. Chcemy pokazać, że nasz kierunek lekarski to nie tylko nauczyciele, ale również pracownicy naukowi.

– jak mówi dr hab. Piotr Rychter, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Naukowo-Badawczego UJD, wydarzenie łączyło wydziały Nauk o Zdrowiu, Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, Prawa i Ekonomii oraz innych pracowników naukowych. Cenne były wnioski naukowców. Jak się okazuje w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat nie będziemy mieli czym leczyć antybiotykoopornych zakażeń.

dr hab. n. med. dr n. hum. Sławomir Letkiewicz: Ostatni antybiotyk Linezoli został wdrożony do produkcji i jest dostępny. To były lata 2000 i od tego czasu nie mamy czym leczyć i poszukujemy terapii zastępczych, by można było tą terapię antybiotyki – opornych zakażeń prowadzić. Rocznie w skali świata produkuje się 100 tys. ton antybiotyków. Trudno w to uwierzyć. Z kolei rocznie umiera kilkadziesiąt tysięcy ludzi z tego powodu, że nie ma preparatu przeciwbakteryjnego, którym można byłoby ich leczyć i ratować życie.

– ocenia dr hab. Sławomir Letkiewicz, prof. UJD. Według naukowców, jeżeli do 2050 roku nie powstaną nowe metody leczenia antybiotykoopornych zakażeń, to do tego roku umrze kilkadziesiąt milionów ludzi. Jedną z dróg ratunku jest terapia wirusami, które zabijają bakterie. Tematem były też techniki modyfikacji leków, zarówno pod względem ulepszenia ich właściwości, jak i stworzenia nowych medykamentów, tzw. leków dwufunkcyjnych:

dr Marika Turek: Dwufunkcyjność polega na tym, że po pierwsze to działanie biologiczne, które wykazuje dana substancja, dany lek jest dwu torowe. To znaczy, że działa główna substancja czynna, ale dodatkowo dodajemy drugi konformer, która może wspomagać np. działanie układu sercowo naczyniowego czy działać korzystnie w inny sposób na nasz organizm. Podwójne działanie, dodatkowo – suplementacyjne. Oprócz tego mają zwiększoną rozpuszczalność i biodostępność, a to jest bardzo duży problem współczesnych leków, ponieważ około 40% nowo opracowanych substancji jest bardzo słabo rozpuszczalnych w wodzie.

Wkrótce problemy z antybiotykoterapią mogą dotykać każdego z nas, stąd starania naukowców by pojawiły się nowinki na rynku leków. Mówiła dr Marika Turek. Sympozjum z naszym mikrofonem odwiedziliśmy na częstochowskim uniwersytecie.

Czytaj także:

 

REKLAMA