Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wystawę poświęconą Armii Krajowej poleca Archiwum Państwowe w Częstochowie

Facebook Twitter

Z okazji 80 rocznicy powstania Armii Krajowej oraz Dnia Archiwisty, kilka dni temu Archiwum Państwowe we współpracy z Muzeum Częstochowskim przygotowały okolicznościową wystawę o AK.

Jej tytuł to: „ Wszyscy żołnierze kraju stanowią Armię Krajową”. Ekspozycję już możemy oglądać w siedzibie Archiwum Państwowego w Częstochowie.

Alicja Adamus: Materiały archiwalne, które zostały przedstawione na naszej wystawie pochodzą z naszego zespołu archiwalnego, jest to dokumentacja ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, inspektoratu Częstochowskiego AK oraz spuścizny osób prywatnych (…). Wszystkim materiałom archiwalnym, które przygotowaliśmy na wystawę towarzyszą muzealia ze zbirów Muzeum Częstochowskiego. Jest to broń, elementy wyposażenia, umundurowania, hełmy, radiostacja czy torba sanitariuszki.

Poleca Alicja Adamus z Archiwum Państwowego w naszym mieście. Wystawa, to nie tylko fascynujące treści dokumentów i zebrane eksponaty, trafiły tu pamiątki i atrybuty żołnierzy sprzed 80 lat, część to zbiory prywatnych osób. Są też szczególnie wyjątkowe elementy na wystawie…

Alicja Adamus: Elementem bardzo ciekawej inscenizacji będą z pewnością dwa stanowiska. Jedno z nich to stanowisko leśne, które przedstawia bazę żołnierzy AK, a drugie to stanowisko ogniowe, czyli barykada z worków i mur z symbolem Polski Walczącej. Jedna z prezentowanych broni była znaleziona razem z dokumentami inspektoratu Armii Krajowej w Częstochowie, które zostały do nas przekazane – najczęściej w ten sposób transportowana przez żołnierzy AK – czyli w futerale skrzypiec – i w taki sam sposób chcieliśmy ją zaprezentować.

Na kształt i charakter tej wyjątkowej, historycznej prezentacji złożyły się starania wielu osób. Warto zobaczyć efekt końcowy na przygotowanej ekspozycji.

Alicja Adamus: (…) Od zaprzyjaźnionej osoby pozyskaliśmy mundur AK-owca, oczywiście nie jest to mundur typowo wojskowy jaki możemy sobie wyobrazić, ale prezentacja jak taki ubiór partyzanta wyglądał.

Wystawa została otwarta w ostatni piątek (30.09), warto ją zwiedzić by lepiej poznać naszą historię, zapewniają organizatorzy. Zapraszała Alicja Adamus z Archiwum Państwowego w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj