Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wystartowała w Częstochowie Wiosna Pokoleń 2023

Facebook Twitter

To ciekawy pomysł na integrację międzypokoleniową - połączenie wiedzy seniorów z poglądami dzisiejszej młodzieży. Zapowiada się cykl spotkań: o bezpieczeństwie, o kondycji i zdrowiu czy kulturze.

Celem jest wymiana doświadczeń młodszych i starszych. Nie zabrakło specjalnych gości i podjętych już ciekawych tematów:

Tomasz Florczyk: Wiek przestaje być barierą. Widzimy to zarówno na poziomie języka, bo od tego się zaczyna wszystko. I choćby to, że używamy dzisiaj takich słów jak senior czy seniorka. To są bardzo interesujące przykłady na to, że powolutku przyzwyczajamy się do mówienia o rzeczach inaczej niż kiedyś. To po pierwsze. Po drugie, te bariery językowe znikają też dlatego, że coraz większa jest odwaga młodzieży. Młodzież też wynosi teraz bardzo dużo. Media społecznościowe, które w jakiś sposób też łączą pokolenia. Przecież i młodzież jest odważniejsza w kolegowaniu się czy przyjaźnią z osobami starszymi od siebie i to bardzo często, obserwujemy również na przykładach działań, które podejmują ludzie bardzo młodzi.

Uczestnicy odpowiadali sobie na pytanie: czy w obecnych czasach możliwa jest integracja między młodzieżą, a seniorami? O tym mówi dr Tomasz Florczyk, na co dzień nauczyciel w Liceum Sztuk Plastycznych. Były też prelekcje o tym jak dbać o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, bez względu na wiek. Aktywność polecali specjaliści również w czasie przesilenia wiosennego.

Nina Lamik: Przede wszystkim ćwiczenia relaksacyjne, ale też aktywność fizyczna. Z tym, żeby to nie była aktywność taka bardzo wymagająca. Zawsze staramy się, żeby to było minimum 30 minut dziennie, ale wystarczy spacer albo wyjście na rower w zależności od wieku i jakie ktoś ma predyspozycje. Myślę, że dieta jest też ważnym czynnikiem. Staramy się zachowywać tej zdrowej diety, zbilansowanej. Myślę, że też profilaktyka na wiosnę jest dobrą sprawą, dlatego że jak wiemy badania krwi czy takie ogólne, zdrowotne różnych niedoborów powinny być przeprowadzane minimum raz do roku. Dlaczego nie wiosną?

– mówi Nina Lamik, studentka czwartego roku studiów w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Wiosna Pokoleń w Częstochowie to nowa inicjatywa, która ma łączyć generacje i pokazać jak wiele młodzi i starsi mają ze sobą wspólnego.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024