StartWiadomość dnia Wiadomości

Wypadek na zalewie w Poraju

Jak się okazało, młody sternik nie posiadał żadnych uprawnień do sterowania skutera wodnego. Chwilę po tym zdarzeniu, czteroosobowa załoga jachtu nie czekając na przyjazd policji udała się do szpitala z dzieckiem, które na skutek tego zderzenia doznało obrażeń ciała. Myszkowska policja ustala cały czas szczegóły wypadku.

Pamiętajmy o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą!

Słoneczna pogoda sprawia, że chętnie wypoczywamy nad wodą. By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek.

– Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.
– Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
– Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
– Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
– Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
– Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
– Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
– Pod żadnym pozorem nie należy przeceniać swoich możliwości i umiejętności.

Zostaw komentarz