Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wypadek na zalewie w Poraju

Facebook Twitter

Mogłoby się wydawać, że w takich warunkach o wypadek trudno, ale jednak takie zdarzenie miało miejsce. Z informacji, które przekazali nam policjanci wynika, że 20-letni sternik w wyniku napłynięcia na falę, utracił panowanie nad sterowanym skuterem i uderzył w przepływający jacht żaglowy.

Jak się okazało, młody sternik nie posiadał żadnych uprawnień do sterowania skutera wodnego. Chwilę po tym zdarzeniu, czteroosobowa załoga jachtu nie czekając na przyjazd policji udała się do szpitala z dzieckiem, które na skutek tego zderzenia doznało obrażeń ciała. Myszkowska policja ustala cały czas szczegóły wypadku.

Pamiętajmy o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą!

Słoneczna pogoda sprawia, że chętnie wypoczywamy nad wodą. By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad i zabrać ze sobą nad wodę zdrowy rozsądek.

– Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.
– Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
– Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” – aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
– Materace zostawmy na brzegu – nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
– Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
– Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
– Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
– Pod żadnym pozorem nie należy przeceniać swoich możliwości i umiejętności.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj