Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wymazobus Wojsk Obrony Terytorialnej działa na terenie powiatu [FOTO]

Facebook Twitter

Ponad 130 osób czeka w powiecie częstochowskim na badanie w kierunku koronawirusa. Do mieszkańców powiatu mających wskazania do testów na obecność SARS CoV-2 ruszył właśnie „wymazobus”, czyli specjalny ambulans do pobierania wymazów.

Dzięki połączonym siłom Starostwa Powiatowego w Częstochowie, 13. Śląskiej Brygady Terytorialnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego czas oczekiwania na badanie diagnostyczne, a potem na jego wynik zdecydowanie się skróci.

Mobilny punkt pobrań funkcjonuje za sprawą działań podjętych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Powiat na swoim terenie nie posiada placówki służby zdrowia, wobec której jest organem założycielskim, więc podjął współpracę z 13. Śląską Brygadą OT. Od początku szkolenia „terytorialsów” stawiamy na szkolenia medyczne. Teraz, jak i w innych sytuacjach kryzysowych widać jak bardzo takie kompetencje są potrzebne.

– mówi Monika Ligejka, rzecznik prasowy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Całe zadanie realizowane będzie wspólnie, a Powiat Częstochowski nie poniesie z tego tytułu żadnych kosztów. „Terytorialsi” przeszli specjalistyczne szkolenie:

Co ważne, każdy z żołnierzy, który pojawi się u mieszkańców naszego regionu pobrać wymaz został przeszkolony przez służby sanitarne tak, by prawidłowo wykonać wymaz i zabezpieczyć pobrany materiał. Próbki będą pobierane według zleceń wystawionych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie, która zapewni również testy. Materiały niezbędne do poboru próbek oraz środki ochrony indywidualnej dla personelu zapewni Śląski Urząd Wojewódzki. Akcję koordynuje Starosta Częstochowski.

– dodaje Monika Ligejka z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lutego 2023