Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wyłudzali pieniądze prosząc o blik. Uważajcie na pieniądze obsługując bankowość elektroniczną

Facebook Twitter

Blik to dzisiaj bardzo popularna metoda płatności, szczególnie podczas transakcji internetowych. Niestety i na tym polu działają internetowi złodzieje. Za oszustwa dokonane metodą "na BLIK" do aresztu trafili przestępcy, którzy działali na terenie całego kraju.

Zatrzymali ich policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy.

Sabina Chyra-Giereś: Przestępcy wspólnie z innymi osobami najpierw włamywali się na prywatne konta w mediach społecznościowych, a następnie przez komunikator rozsyłali wiadomości do osób z listy znajomych. Wiadomość zawierała prośbę o wsparcie finansowe i prośbę o wysłanie kodu BLIK. Pod koniec września w ręce policjantów wpadł najpierw 21-latek z Sosnowca, dwa dni później operacyjni namierzyli 21-letniego mieszkańca województwa zachodniopomorskiego, w ubiegłym tygodniu natomiast policjanci na gorącym uczynku zatrzymali 26-latka i jego 32-letniego wspólnika z województwa zachodniopomorskiego.

Jak mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś z częstochowskiej komendy, łącznie 4 mężczyzn usłyszało już zarzuty i zostali aresztowani. Policjanci podliczyli też ich oszustwa:

Sabina Chyra-Giereś: Policjanci, którzy zwalczają przestępczość gospodarczą wpadli na trop osób, które na terenie całego kraju oszukiwali metodą na BLIK. Łącznie przestępcy działający metodą na BLIK oszukali kilkanaście osób z całej Polski. Wszyscy usłyszeli już zarzuty i na wniosek prokuratury trafili do aresztu, grozi im do 8 lat więzienia.

Cyberprzestępstwa, cyberoszustwa, wyłudzenia pieniędzy z kont poprzez bankowość elektroniczną niestety cały czas dominują wśród złodziei, którzy zmieniają swoje metody. Mimo tego, że policja stara się przestrzegać obywateli:

Sabina Chyra-Giereś: Policjanci prowadzą szereg akcji edukacyjnych i informacyjnych, przede wszystkim podniesienie świadomości internautów o zagrożeniach, jakie na nich czyhają. Mimo tego, cały czas wiele osób dziennie pada ofiarami przestępców, którzy działają w sieci, dlatego po raz kolejny apelujemy: kiedy ktoś prosi nas o kod BLIK, na pewno nie można działać pochopnie, trzeba zadzwonić do tej osoby, trzeba sprawdzić komu wysyłamy kod do płatności mobilnych i przede wszystkim nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom, zanim upewnimy się kim te osoby są.

O zatrzymaniu szajki wyłudzającej nasze pieniądze informowała rzecznik miejskiej komendy Sabina Chyra-Giereś.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2023