Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wykorzystują zamieszanie i wojnę, by wyłudzać dane dostępu do banku – przestrzega policja i specjaliści

Facebook Twitter

Zamieszanie związane najpierw ze zmianami podatkowymi, teraz z wojną w Ukrainie starają się wykorzystać cyberprzestępcy. Nie ufajmy dzwoniącym do nas osobom, które podają się za pracowników różnych instytucji i próbują zdobyć nasze dane, ostrzega częstochowska policja.

fot. Pixabay

Ostatnio kryminalni informowali o częstochowiance, która straciła w ten sposób kilkanaście tysięcy złotych. Przestrzegają też specjaliści od cyberbezpieczeństwa.

Bazując na emocjach podszywają się pod instytucje, którym ufamy lub osoby potrzebujące pomocy i wyłudzają dane osobowe. Nadal robią to skutecznie. Najwięcej problemów z rozróżnieniem prawdziwego komunikatu od próby oszustwa mają kobiety. Ponad 27% z nich twierdzi, że nie potrafi tego zrobić. Podatni na wyłudzenia mogą być także młodzi ludzie – co 4 deklaruje, że nie wie, kiedy w takiej sytuacji ma do czynienia z oszustwem.

Na próby przejęcia przez oszustów danych, przejęcia numerów PESEL, numeru dowodu osobistego czy wreszcie loginów do kont bankowych narażeni są też seniorzy. Badania pokazują, że są bardziej ufni. Próby oszustów są bardzo różne:

Przestępcy wykorzystują także zamieszanie towarzyszące wprowadzeniu np. Polskiego Ładu. Podszywając się pod przedstawiciela Ministerstwa Finansów lub Urzędu Skarbowego informują nas o opłacie, która wynika z wprowadzonych zmian podatkowych. Fałszywi konsultanci zapewniają, że sprawę można załatwić bardzo szybko i wysyłają nam link do przelewu, po kliknięciu w który mogą przenieść nasze dane do logowania

– informuje ekspert od cyberzabezpieczeń Bartłomiej Drozd. Niestety większość z nas nie potrafi rozpoznać fałszywej wiadomości, odróżnić jej od prawdziwego maila czy smsa z banku. Szczególnie uważajmy, jeżeli ktoś przez telefon prosi nas o szczegółowe dane bądź ich potwierdzenie:

Oszuści wyłudzający dane osobowe dzwonią także z informacją o wysokich ulgach podatkowych, które z tytułu zmian w prawie podatkowym nam przysługują. Jedynie co musimy zrobić, to podać nasz nr PESEL, nr i serię dowodu osobistego. Jeśli to zrobimy, konsekwencje mogą być niemniejsze niż w przypadku udostępnienia loginu i hasła do banku. Dane posłużą potem do zaciągnięcia zobowiązań z wykorzystaniem naszej tożsamości. Cyberprzestępcy nadal chętnie podszywają się pod banki oraz instytucje finansowe. Pomimo regularnych ostrzeżeń wciąż znajdują się osoby, które dają się na to nabrać

– dodaje Bartłomiej Drozd. Pamiętajmy też by nie klikać w internecie w linki do nieznanych stron. Niestety powstają w ostatnim czasie fałszywe strony fundacji, które rzekomo organizują pomoc dla Ukrainy. Cyberprzestępcy wysyłają także maile, w których podszywają się pod ofiary rosyjskiej agresji.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj