StartWiadomość dnia Wiadomości

Wyjątkowy sobotni (23.07.) spektakl na Jasnej Górze

Organizowany jest z myślą o uczestnikach Międzynarodowego Forum Młodych, ale oczywiście zaproszenie kierowanie jest też do wszystkich mieszkańców Częstochowy. Nad całą oprawą czuwa Chorągiew Husarska z zamku Gniew.  Jak zapowiadają członkowie grupy rekonstrukcyjnej będzie to widowisko historyczne realizowane w formie zabawy rycerskiej, polegającej na popisach sztuki jeździeckiej i władania bronią przez trzy dwukonne poczty husarskie, wiedzione przez porucznika, namiestnika i chorążego, wspomagane z ziemi przez siedmiu czeladników luźnych. Przyznacie, dobrze to brzmi.. W programie – obok prezentacji chorągwi, musztry pocztów husarskich oraz opowieści o dziejach husarii od XVI wieku do roku 1776, zaplanowano również również ćwiczenia w „zażywaniu” kopii, szabli, koncerza i pistoletów. W finale odbędzie się pokaz szarży pocztów husarskich.

Po zakończeniu widowiska poczty husarskie pozostaną do dyspozycji publiczności, która będzie miała okazję na pamiątkowe zdjęcia.

Przed pokazem asysta husarska ma uczestniczyć w mszy św. na Błoniach Jasnogórskich (o godz. 15.30), a wcześniej (od godz. 13.30) w przemarszu uczestników Międzynarodowego Forum Młodych Częstochowa z Hali Sportowej Częstochowa na plac Biegańskiego. Po powitaniu z prezydentem miasta Krzysztofem Matyjaszczykiem przemarsz będzie kontynuowany na Błonia Jasnogórskie.

Zostaw komentarz