Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wygrała Sztuka Dobra. Chętnie pomagali artyści i częstochowianie

Facebook Twitter

To była bardzo udana, specjalna aukcja charytatywna na rzecz rodziny Adama Florczyka. Zorganizowana przez przyjaciół i ludzi kultury w Częstochowie.

fot. pixabay.com / Skitterphoto

Dla bliskich zmarłego animatora kultury i twórcy Festiwalu „Czytaj”, zlicytowano obrazy i rzeźby. Na apel pomysłodawców odpowiedzieli licznie artyści przekazując swoje prace, ale można było pomóc na wiele różnych sposobów:

Anna Grzyb: Ponad40 obrazów, plakatów i innych dzieł. Aukcja jest połączona z koncertem. Cegiełki to ponad 160 zdjęć częstochowskich fotografów. Każde ze zdjęć jest inne. Za takie zdjęcie można wrzucić do puszki minimum 30 złotych, a takie zdjęcie można powiesić sobie na ścianie jako gotowe dzieło sztuki. Bardzo ciekawe prace, od rzeźb po obrazy, plakaty i również zdjęcia. Myślę, że największym zainteresowaniem cieszyły się dość znane nazwiska na częstochowskiej scenie artystycznej, ale też na ogólnokrajowej. Mamy też duży innych, ciekawych obiektów, np., mamy fantastyczną rzeźbę szczura Pauliny Domagalskiej, mamy grafikę Bartka Scypki, która cieszy się bardzo dużym uznaniem.

– mówiła Anna Grzyb, jedna z organizatorek wydarzenia. Specjalna aukcja spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem. Wielu z twórców, którzy przekazali charytatywnie swoje prace, pojawiło się na wydarzeniu. W sumie licytację zasiliło kilkudziesięciu artystów. Wśród nich np. Jacenty Dędek czy Izabela Sowier-Kasprzyk:

Jacenty Dędek: Na aukcję przeznaczyłem moje zdjęcie z cyklu portret prowincji .pl. To dość melancholijna praca.

Izabela Sowier-Kasprzyk: (…) to było oczywiste dla mnie, że jeżeli taka aukcja charytatywna jest organizowana to oddaję pracę. Wszystko po to by wesprzeć rodzinę Adama. To odruch serca.

Wśród licytowanych prac w trakcie aukcji nazwanej: „Sztuka dobra”, był również obraz Szymona Motyla, artysty często tworzącego w przestrzeni publicznej:

Szymon Motyl: Korona Pandemiczna. To był taki cykl obrazów, które powstały w trakcie pandemii, łącznie 12 prac. Jedna z tych koron, z tego o pamiętam – czwarta korona – jest przekazana na licytację. Jest to obraz, który po prostu chciałem aby tutaj się znalazł i aby poszedł w dobre ręce, bo cała ta akcja jest czymś dobrym (…).

– dodaje Szymon Motyl. Dochód ze zlicytowanych prac zostanie przekazany najbliższej rodzinie Adama Florczyka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023