Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wydział bezpieczeństwa wyjaśnia wątpliwości odnośnie tabletek z jodkiem potasu

Facebook Twitter

Rośnie zainteresowanie ze strony mieszkańców dotyczące dystrybucji jodku potasu na wypadek zagrożenia promieniowaniem. Za sprawą przekazania tabletek do straży pożarnej i punktów w poszczególnych samorządach, narastają społeczne obawy.

Pojawiają się liczne wątpliwości także u naszych słuchaczy:

Jak wygląda sprawa przygotowania mieszkańców Częstochowy do pobrania jodku potasu? Po kilku telefonach, jakie wykonałam do Urzędu Miasta, okazało się, że nic dalej nie wiemy. Z propozycji są tylko 20, może 30 punktów, przy czym dowiedziałam się, że dzielnica, w której mieszkam, czyli Północ będzie miała tylko jeden punkt. Jak to się ma do opanowania paniki wśród ludzi, dystrybucji, żeby to nie przypominało sytuacji „kto pierwszy, te lepszy”.

Miasto jest przygotowane

– zapewnia Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Tabletek z jodkiem nie podaje się zapobiegawczo, ani zbyt wcześnie:

Rafał Kusal: Sprawa związana z tabletkami jodku potasu, który należy rozdystrybuować wśród mieszkańców, nie jest sprawą nową, bo taka akcja już jest w planach od 2006 roku, wcześniej to był płyn lugola. O samej akcji wiemy dużo. Oczywiście zrobiło się o niej głośno teraz. Decyzją wojewody te tabletki przetransportowano bliżej mieszkańców. Pojawiły się pewne pytania, pewne obawy, zapewne nieco słuszne, bo nie należy tego ukrywać, iż za naszą wschodnią granicą mamy wciąż trwającą wojnę. Dochodzą do nas sygnały o ewentualnych wybuchach w okolicach elektrowni jądrowych, ale pragnę uspokoić, że na dzień dzisiejszy ani Państwowa Agencja Atomistyki, ani żadne ministerstwo, ani inna agencja zajmująca się bezpieczeństwem nie wskazuje, aby jakikolwiek problem wystąpił.

Miasto w tej kwestii jest w kontakcie z administracją rządową

– uspokaja naczelnik Rafał Kusal.

Sytuacja międzynarodowa jest monitorowana, także w kwestii zagrożeń radiacyjnych ze wschodu:

Rafał Kusal: Gdyby doszło do wycieku radioaktywnego z elektrowni w Zaporożu, iż nie powinien on dojść do Polski. Oczywiście na to się składa szereg czynników tak jak wiatr, jak odpowiednie ukształtowanie terenu, ale na tę chwilę takiego zagrożenia nie ma. Niemniej jednak wojewoda zadecydował, iż te tabletki mają być przetransportowane. Przede wszystkim na początku trafiły do Państwowej Straży Pożarnej, ponieważ całe postępowanie nie było realizowane zgodnie z przyjętymi wcześniej planami, w tej chwili plany aktualizujemy i trochę dostosowujemy do rzeczywistości. Faktycznie trafiły do Państwowej Straży Pożarnej, następnie do punktów w miastach czy też do powiatów, które następnie przekazują je do punktów wydawania. Takich punktów w Częstochowie jest już wyznaczonych 30. Odbywają się spotkania. Te punkty nie tylko będą wydawały, ale na chwilę obecną również będą przetrzymywały te tabletki.

W magazynach w Częstochowie zgromadzono ok. 270 tys. tabletek jodku potasu. Jak poinformował mieszkańców naczelnik Rafał Kusal, tabletek nie podaje się profilaktycznie – nie będą na razie dostępne dla mieszkańców. Trafią docelowo do 30 punktów, zaplanowanych we wszystkich dzielnicach:

Rafał Kusal: Jeden punkt nie powinien przypadać na więcej niż 5 tys. mieszkańców. Takie punkty są rozlokowane praktycznie na terenie całego miasta z uwzględnieniem raczej większych skupisk ludzi. Wynika to z tego, iż w Częstochowie będą to punkty typu przychodnie i apteki. Chciałbym podkreślić, iż tabletek nie podaje się profilaktycznie. One będą wydawane dopiero w określonym momencie, wtedy kiedy będziemy narażeni na promieniowanie. Podawanie ich wcześniej może spowodować poważne problemy zdrowotne, np. uszkodzenie tarczycy. Same tabletki będą spełniały swoją rolę, kiedy zostaną w odpowiednim momencie podane, czyli wtedy kiedy będzie narażeni na czynnik radiacyjny

– dodaje naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024