Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wycinka drzew w alei Niepodległości. Mamy oświadczenie Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie

Facebook Twitter

Urzędnicy przerzucają się odpowiedzialnością w sprawie wycinki 53 dorodnych drzew przy al. Niepodległości. Zarząd Dróg tłumaczył, że zgodę wydała Gmina Olsztyn, a także Urząd Marszałkowski. Sławomir Gruszka Rzecznik Prasowy marszałka odpiera zarzuty o taką odpowiedzialność. Poinformował nas, że jedynym wnioskodawcą był Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie.

W postępowaniu nie brały udziału jako strony żadne podmioty prywatne.

Co zatem powodowało potrzebę takiej wycinki przy tej ruchliwej arterii? Wniosek częstochowskiego zarządu dróg, który przymierza się do przebudowy skrzyżowania al. Niepodległości z ul. Równoległą:

– dodaje rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach – Sławomir Gruszka.

Warto dodać, że komentarz już w piątek (25.09.) został przysłany przez MZDiT. Jego treść znajdziecie TUTAJ. Udało nam się również uzyskać komentarz do sprawy Gminy Olsztyn TUTAJ.

Poniżej pełna treść przesłanego oświadczenia:

Marszałek Województwa zgodnie z kompetencjami wnikającymi z treści art. 83 oraz art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. 2020 poz. 55 z późń zm.) wydał decyzje zezwalające na usunięcie drzew przy al. Niepodległości (15 szt. drzew – decyzja nr 2280 z 4.09.20 i 2 szt. drzew – decyzja nr 2444 z 25.09.20).
Powodem usunięcia drzew podnoszonym we wniosku była przebudowa fragmentu Al. Niepodległości w Częstochowie. W trakcie przeprowadzonego postępowania dowodowego obejmującego między innymi dowód z oględzin terenu ustalono, iż drzewa kolidują z wykonaniem zaplanowanej inwestycji i brak jest możliwości do jej przeprowadzenia bez usunięcia przedmiotowych drzew. W związku z powyższym wydano zezwolenie naliczając jednocześnie opłaty za usunięcie drzew z obu decyzji. Opłaty te zostały odroczone na okres 3 lat pod warunkiem wykonania nasadzeń zastępczych łącznie: 64 sztuk drzew (58 sztuk – decyzja nr 2280 z 4.09.20 i 6 sztuk – decyzja nr 2444 z 25.09.20).
Drzewa wyznaczone do wykonania nasadzeń to Lipy drobnolistne odm. „greenspire” o obwodach pni co najmniej 16 cm. Są to więc drzewa mające zapewnić optymalną kompensację przyrodniczą na tym terenie.
Jednocześnie pragnę podkreślić, iż w obu postępowaniach wnioskodawcą był Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie. W postępowaniu nie brały udziału jako strony żadne podmioty prywatne („prywatny inwestor”), a jedynie Gmina Miasta Częstochowa – jako właściciel terenu.

O komentarz treści powyższego oświadczenia poprosiliśmy Miejski Zarząd Dróg i Transportu. O całej sprawie usłyszycie na 93,8 fm w naszym popołudniowym programie oraz w serwisach informacyjnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj