Wycinka drzew na św. Kingi. Mamy komentarz Miejskiego Zarządu Dróg
Miejski Zarząd Dróg komentuje krążące w sieci informacje dotyczące planowanej wycinki drzew w ciągu ul. św. Kingi w Dzielnicy Podjasnogórskiej w Częstochowie. Wracamy do sprawy, którą w mediach społecznościowych zasygnalizowała grupa Elanex.
Wycinka drzew na św. Kingi
Pod topór ma rzeczywiście pójść 49 spośród 83 istniejących w pasie drogowym drzew, przyznaje Maciej Hasik, ale ich wycinka jest niezbędna:
Maciej Hasik: Do usunięcia wytypowane zostały jedynie te sztuki, które zagrażają bezpośrednio bezpieczeństwu w perspektywie realizacji prac. W ich miejsce zostanie nasadzonych 56 klonów pospolitych o wysokości czterech i pół metra i obwodzie pnia 20-25 centymetrów. Docelowo drzewa osiągną 15 metrów wysokości. Dodatkowo zostaną tam zainstalowane 23 sztuki Świdośliwy Kanadyjskiej, a także 683 sztuki krzewów śnieguliczki. Obecnie tego typu rodzaj zieleni tam brak.
Wymieniona reorganizacja jest konieczna z uwagi na przyszłą ingerencję w istniejące sieci podziemne i budowę nowych, które są niezbędne do poprawy komfortu życia mieszkańców, a taki jest cel inwestycji. Maciej Hasik z MZD podkreśla, że o przebudowę ulicy od lat zabiegali sami mieszkańcy:
Maciej Hasik: W projekcie ujęte są bowiem budowy nieistniejącej dotąd kanalizacji deszczowej, nieistniejącej dotąd kanalizacji technologicznej. Przebudowane ma zostać uzbrojenie elektroenergetyczne, a oświetlenie drogowe rozbudowane. Dodatkowo planowane jest zaprojektowanie i wykonanie równolegle do prac drogowych w ramach zadania kanalizacji sanitarnej z przyłączami, która jest oczywistą potrzebą cywilizacyjną. Element ten został ujęty w zakresie zadania po licznych prośbach samych mieszkańców i interwencjach miejskich radnych…
W przypadku ewentualnego braku zgody na wycinkę drzew niemożliwe będzie przeprowadzenie wymienionego zakresu prac, to oznacza, że cała inwestycja stanie pod znakiem zapytania- dodaje rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie:
Maciej Hasik: W przypadku braku możliwości zrealizowania inwestycji, konieczny będzie zwrot dofinansowania przyznanego miastu na ten cel. Ponadto nie ma możliwości ograniczenia zakresu prac np. do wymiany nawierzchni jezdni, ponieważ brak budowy lub przebudowy sieci podziemnych, przede wszystkim kanalizacji deszczowej, sprawia, że takie ograniczenie spowodowałoby negatywne skutki dla mieszkańców, m.in. w postaci zalewania ulicy i przyległych posesji. Niemożliwe jest też przesadzenie drzew wytypowanych do usunięcia z uwagi na ich wiek i stan. Cierpliwie czekamy na decyzję niezależnych od miasta organów.
Maciej Hasik przypomina, że decyzja o potencjalnej wycince nie podejmują służby miejskie, a Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Taka decyzja „była już podjęta w przeszłości dla tego projektu, ale z uwagi na przepisy prawa wymaga prolongaty, ponownego wydania, na co służby MZD czekają”. Na tę inwestycję udało się uzyskać blisko 2, 44 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Kolejne 5 mln to środki własne z budżetu miasta.
Czekamy na Wasze komentarze. Do tego tematu wrócimy.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!
Czytaj także: